28.11.2023 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jubilejní ročník Vědy fotogenické zná své vítěze

Už desátý rok můžou lidé nahlédnout do krás vědy skrz hledáček fotoaparátu. Nejpovedenější fotografie letošního roku jsou ode dneška vystavené v Galerii Věda a umění v ulici Národní v Praze. Jubilejní ročník přinesl vedlejší kategorii Věda praktická i nepraktická a také fotoknihu shrnující celou historii soutěže.

Málokdy člověk vidí krásu v rezavějícím kovu. Jak ale ukazuje vítězná fotografie letošního ročníku „Životní forma železa“, je to jen o úhlu pohledu.

„Autoři natrvalo zachycují jedinečným způsobem jedinečné okamžiky z unikátního prostředí. Nejde o prvoplánovou líbivost, za každou fotografií je i nějaká kreativní myšlenka či příběh,“ vysvětluje Markéta Pravdová, ambasadorka projektu Věda fotogenická a členka Akademické rady AV ČR.

V hlavní kategorii letos zabodoval také snímek „Stromy dračí krve v ohrožení“, který zobrazuje zvláštní kmen proti nočnímu nebi a upozorňuje na nutnost ochrany těchto jedinečných stromů ronících rudou pryskyřici. Snímek „Predátorství brouků“, který zachytil dokonalý detail mravence a jeho kořisti, obsadil třetí místo.

Fotografie do soutěže posílají zaměstnanci Akademie věd, tradičně se sejde okolo 250 snímků. Letošní rok hodnotila odborná porota 245 fotografií a 32 kreseb a ilustrací od 102 zaměstnanců z 31 pracovišť AV ČR.

Věda praktická i nepraktická & Kresba a ilustrace

Téma vedlejší kategorie se každý rok mění – pro rok 2023 vybrali organizátoři „Věda praktická i nepraktická“. Porotu v ní zaujaly zejména fotografie „Házení lopatou“, „Polarizovaný pohled“ a „Po čem šlapeme“.

Zvláštní cenu si odnášejí i nejlepší snímky za jednotlivé vědní oblasti: snímek „Žhavé dislokace“ za I. vědní oblast jasně červenou barvou signalizuje vysoké teploty; hmyzí „Triptych“ nabízí detailní a nezvyklé pohledy na vosí královnu, komára a sršeň obecnou a reprezentuje II. vědní oblast. Z humanitních a společenských vědy zvítězila fotografie „Mayská keramika“ ukazující keramiku očima (a fotoaparátem) geologa.

„Je opravdu velká radost i zodpovědnost vybírat ty nejlepší snímky. Všechny ale dokazují, že věda je nejen cestou k poznání a šíření znalostí, umí být také velmi krásná. Mnohé z fotografií jsou nádhernou ukázkou prolínání vědy a umění,“ dodává Markéta Pravdová.

Výstava v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd (Národní 3, Praha 1) je otevřená široké veřejnosti každý všední den od 10 do 18 hodin, a to ode dneška do 31. ledna 2024. Vstup je zdarma.

K vidění jsou i vítězné snímky z kategorií, ve kterých rozhodovala svými hlasy veřejnost: z Kresby   ilustrací s názvem „Nastupovat!“ a z Facebooku: „Rmen barvířský v plném květu“. A samozřejmě mnoho dalších, nejen vítězných fotografií.

Jubilejní, desátý ročník soutěže ve fotoknize

Soutěž Věda fotogenická spojuje vědu a umění už od roku 2014, tehdy vítězný snímek unikátním způsobem zvedl pohled diváků ke zdobenému stropu kostela P. Marie Sněžné v Praze. Historii deseti let vítězných snímků a jejich příběhy shrnuje stejnojmenná fotokniha. Výstupem soutěže je také už tradiční kalendář.

Více informací: http://www.vedafotogenicka.cz/

Zdroj: AV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down