Louny sečou trávu způsobem šetrnějším k životnímu prostředí

Jak pomoci k zadržení vody v půdě a v boji se suchem, je otázkou a pro města naléhavou výzvou. Kvůli klimatickým změnám Louny přehodnotily přístup v údržbě travnatých ploch. Od května se zde proto seče tráva v určitých lokalitách takzvanou mozaikovou – etapovou sečí.

Klimatické změny, které se projevují nepravidelnými dešťovými srážkami, kterých je čím dál méně, zato naopak přibývá dní suchých, nás přivedly k aplikaci tzv. mozaikové – etapové seče. Jde o přístup k údržbě travních ploch, který je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl tajemník Městského úřadu Louny Michael Straka.

Mozaiková seč

Za tímto účelem Louny určily několik ploch, o které se alternativním způsobem budou starat. „Mozaiková seč znamená, že se vysekají jen místa podél chodníků a cest. Zbytek se nechá volně růst. Nesečené a sečené plochy budou během sezóny střídány,“ řekl mluvčí radnice Marcel Mihalik. „Primárně chceme krajině pomoct, toto je odborníky doporučovaná cesta,“ dodal mluvčí.

Mozaiková – etapová seč trávníku je k přírodě šetrnější než plošné sekání travních ploch. „Ponecháním vyšších travních porostů pomáháme zadržení vody v půdě, nedochází tedy k jejímu přílišnému vysoušení a napomáháme lepšímu zachycování dešťové vody při případných extrémních srážkách. V neposečeném porostu zůstanou rostliny, jež poskytnou potravu a úkryt hmyzu, plžům a obojživelníkům, kterých ve městech dramaticky ubývá,“ doplňuje vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Petra Kotková.  Méně sečené trávníky jsou také vhodným prostředím i potravou pro další řadu živočichů, jako jsou ježci, drobné ptactvo, kuny. Přispívají k vyšší biodiverzitě.*

Zdroj: TZ města Louny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down