27.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kraj Vysočina chystá v parcích úpravy za 21 milionů korun, požádá o dotaci

Kraj Vysočina chce upravit zeleň v parcích a zahradách u svých devíti příspěvkových organizací, což bude podle předpokladu stát přes 21 milionů korun. Kraj by na zlepšení stavu těchto parků s velkým množstvím stromů chtěl dostat dotaci z operačního programu Životní prostředí. Projektový záměr dnes projednala krajská rada, řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Na revitalizaci parků čerpal Kraj Vysočina evropské dotace i v minulých letech. "Nám významně pomůže, že budeme moci podat další žádost," uvedl hejtman. Rada kraje dnes doporučila krajskému zastupitelstvu, aby na financování projektu uvolnilo potřebné peníze.

Ošetření stromů

V parcích u dětských domovů, domovů důchodců nebo třeba havlíčkobrodské nemocnice roste velké množství stromů, i cenné dřeviny. Řezy je podle webu kraje potřeba ošetřit přes 1500 stromů a u dalších mnoha dřevin vyměnit osazená bezpečnostní lana, jimž končí životnost. Okolo 300 stromů, které už nejde zachránit, bude pokáceno a nahradí je nová výsadba.

Nejvíc stromů podle hejtmana roste v parku u domova důchodců v Proseči - Obořišti. Z 1000 tamních stromů by mělo být ošetřeno nejméně 400. Domov důchodců sídlí v zámku, u něj je podle webu organizace barokní čtrnáctihektarový park se soustavou pěti rybníků. Hodně zeleně obklopuje například také dětské domovy v Budkově na Třebíčsku a v Nové Vsi u Chotěboře, které jsou rovněž v zámeckých budovách.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down