Kdo letos získá titul Vesnice roku?

Příjem přihlášek do 28. ročníku soutěže Vesnice roku 2024 byl ukončen v pátek 26. dubna. Do soutěže se přihlásilo celkem 196 obcí. Proti loňskému ročníku, kdy se přihlásilo 175 obcí, je to nárůst o 21. Ministerstvo pro místní rozvoj jako jeden z vyhlašovatelů soutěže přišlo v tomto ročníku s celou řadou novinek pro obce jakožto účastníky v soutěži. Zvýšený zájem o účast může souviset právě se zaváděnými inovacemi.

Nejvíce obcí, celkem 22, se přihlásilo v Karlovarském kraji. Obcí s nejvíce obyvateli jsou Bolatice z Moravskoslezského kraje se 4501 obyvateli, nejméně obyvatel mají Plchovice z Pardubického kraje se 68 obyvateli. Největší nárůst v počtu přihlášených obcí proti loňskému ročníku zaznamenal Moravskoslezský kraj, s 18 přihlášenými obcemi proti šesti v minulém roce.

Změny a inovace

Letošní 28. ročník je spjatý s celou řadou změn a inovací. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravilo nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení, se kterou se pojí odměna formou dotace v hodnotě 300 000 Kč. U dalších stávajících stuh a ocenění v gesci MMR došlo k navýšení částek finančních ocenění. Další novinkou je elektronizace přihlašovacího i hodnoticího procesu, která má usnadnit práci jak zástupcům obcí, tak i hodnoticím komisím. Přihlášené obce navštíví v průběhu května a června hodnoticí komise, která vybere krajské vítěze a udělí další ocenění. Na tento proces navážou krajské slavnosti ve vítězných obcích krajských kol a následovat bude celostátní kolo hodnocení, které z krajských vítězů vybere tu obec, která se může pyšnit titulem Vesnice roku 2024. Slavnostní vyhlášení výsledků se bude nově konat vždy v kraji vítězné obce z předchozího ročníku a bude s ním také nově spojeno předávání ocenění. Letos se tato událost uskuteční 21. září v Uherském Hradišti. Do soutěže se mohou přihlásit všechny obce, tedy i města a městyse, které mají nejvýše 7500 obyvatel a zpracovaly strategický dokument zabývající se rozvojem obce. Cílem soutěže je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, propagovat rozmanitost a pestrost programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjejí místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Zdroj: Vesnice roku*

Úvodní foto: Vesnicí roku 2023 České republiky se stala Ostrožská Lhota z Uherskohradišťska ve Zlínském kraji Foto archiv obce Ostrožská Lhota

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down