30.11.2023 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Každá třetí vánoční hvězda během převozu trpí

V předvánočním období Češi nakoupí okolo tří milionů kusů vánočních hvězd neboli poinzécií, z nichž třetina pochází z dovozu. Domácnosti každý rok zdobí až 1,5 milionu živých vánočních stromků a ze zahraničí je polovina z nich. Převozem na dlouhé vzdálenosti však rostliny trpí. Okrasným vánočním květinám navíc neprospívá kolísání teplot, což se podepisuje na jejich kvalitě, vzhledu a trvanlivosti. Agrární komora České republiky, Lesnicko-dřevařská komora České republiky a Svaz květinářů a floristů České republiky proto doporučují zákazníkům, aby dali přednost kvalitní domácí produkci.

Vánoční květiny

Květinovou vánoční výzdobu tvoří obvykle vánoční hvězdy různých barev a dále bramboříky nebo azalky. Tuzemští květináři zajišťují květinám požadovaný teplotní komfort kolem 18 stupňů, a to během pěstování, sklizně, přepravy i skladování. To ovšem neplatí u květin dovezených především z Nizozemska, Německa a dalších zemí. Ty jsou obvykle dostupné ve velkých obchodních řetězcích nebo v maloobchodních prodejnách smíšeného zboží, které je často nabízejí i ve venkovních prostorech při teplotě pod bodem mrazu. Následkem nízkých teplot květiny nastydnou a opadají jim listy. 

„Neobvykle teplý podzim bohužel letos nepřeje dlouhodobé koncepci zahradníků, a to posunutí prodeje vánočních hvězd už na měsíce říjen a listopad. Letošní teplotně nadprůměrný podzim zákazníky nemotivuje k nákupu poinzécií, protože tuto květinu stále vnímají jako výlučně vánoční,“ podotýká Marcela Nachlingerová ze Svazu květinářů a floristů České republiky. Zárukou kvality je logo Česká květina na obalu a nákup ve specializovaných prodejnách či přímo od pěstitelů stejně jako v případě vánočních stromků. 

Pěstitelé vánočních stromků a vánočních okrasných rostlin se v letošním roce potýkají s enormním růstem nákladů, především na energie. Současně hrozí jejich další zdražení kvůli návrhu Energetického regulačního úřadu na výrazné zvýšení regulované složky elektrické energie. Dalším problémem, jemuž čelí, je nedostatek pracovníků, který patrně ještě zhorší novela zákoníku práce a změny pravidel pro najímání brigádníků. Květináři a lesníci si však nemohou dovolit promítnout zvýšené náklady do prodejních cen, které jsou letos vyšší pouze o nižší jednotky procent. Zejména pěstitele okrasných rostlin drtí levné dovozy ze zahraničí a nerovné podmínky podnikání oproti podmínkám v zahraničí, kvůli kterým balancují na hraně existence.

Zdroj: AK ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down