08.12.2022 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vánoční hvězdy se letos rychle prodávají

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Před Vánoci proto hrozí nedostatek těchto rostlin z domácí produkce.

Česká republika je v produkci pryšců nádherných podle Svazu květinářů a floristů České republiky téměř soběstačná. Každý rok se na českém trhu prodají 3 až 4 miliony těchto rostlin, především v období vánočních svátků. Přestože jsou moderní kultivary méně choulostivé a rostliny se cíleně otužují, potřebují pro hezký vzhled a zdárný růst kolem 18 °C. Teplotní komfort musí být zajištěn také při přepravě, která je u tuzemských výpěstků krátká. Čím rychleji se rostlina dostane od pěstitele ke konečnému zákazníkovi, tím lépe se jí povede. Náklady na energie mohou být u květiny prodané ze skleníku po polovině prosince až dvojnásobné než při prodeji v průběhu listopadu.

„Zahradníci se proto snaží dodat maximum kvalitních vánočních hvězd na trh co nejdříve, aby mohli topení vypnout, a nákupy na poslední chvíli tak letos nemusí vyjít,“ říká předseda Svazu květinářů a floristů České republiky Jakub Švanda. „Zákazníci by si při nákupu měli vybrat plně vybarvenou a svěží rostlinu nejlépe z české produkce a v dobře vytápěné prodejně. Je třeba ji následně chránit před chladem a průvanem a mírně zalévat. Užijte si její krásu již nyní v adventním čase a uvidíte, že společně přivítáte také nový rok,“ dodává Švanda.

Obor květinářství a školkařství okrasných druhů rostlin má v České republice dlouhou tradici a je důležitou součástí tuzemské zemědělské rostlinné výroby. Vyžaduje zručnost, používání speciálních pěstebních technologií, jako jsou skleníky, fóliovníky či kontejnerovny, a vyznačuje se velkým podílem ruční práce. Pěstuje se velký počet rodů, druhů, odrůd a kultivarů různými zahradnickými postupy. Tuzemská produkce květin a školkařských výpěstků v loňském roce dosáhla podle dat Českého statistického úřadu hodnoty 4,1 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 16 procent. Naopak samotná květinářská produkce se loni zvýšila podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR meziročně o 19 procent na 2,75 miliardy korun, což je historicky nejvyšší hodnota. „V roce 2021 se průměrná spotřeba květin výrazně zvýšila meziročně téměř o 12 procent na 1 360 korun na jednoho občana České republiky,“ doplňuje místopředseda Svazu květinářů a floristů ČR pro květinářskou sekci Petr Nachlinger.

„Tuzemská produkce květin dlouhodobě stoupá. Češi mají květiny rádi a jsou zvyklí obklopovat se jimi ve svých domovech, zahradách, balkonech či kancelářích. Velkou roli hrají též příležitosti k darování květin, jako jsou Vánoce, Dušičky, Den matek, Den sv. Valentýna a další příležitosti včetně osobních, tedy narozeniny, jmeniny, svatby a další. Následkem toho dosáhl obor květinářství rekordních výsledků v roce 2021, i z důvodu intenzifikace výroby včetně zavedení moderních technologií,“ sděluje prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Produkce sazenic a květin v ČR (v mil. Kč)

201620172018201920202021
369741183735    442949014120

Zdroj: ČSÚ, Situační a výhledová zpráva MZe „Květiny a okrasné rostliny“  

Produkce květin v ČR (v mil. Kč)

201620172018201920202021
2172                22542278236023152753

Zdroj: SKF ČR, Situační a výhledová zpráva MZe „Květiny a okrasné rostliny“

Kontakt pro média:
Agrární komora ČR
tisková mluvčí Barbora Pánková
tiskove@akcr.cz, pankova@akcr.cz 
tel. 721 306 431        

Agrární komora České republiky
Sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Prosazuje a obhajuje oprávněné zájmy svých členů už téměř třicet let. Její členové produkují přes 80 procent veškerých komodit a obhospodařují více než 1,6 milionu hektarů zemědělské půdy, což je téměř polovina z celkové plochy zemědělské půdy v Česku. AK ČR má téměř tři tisíce členů, z čehož 1206 je soukromě hospodařících rolníků a zbytek tvoří zemědělské organizace. V tomto počtu nejsou zahrnuti členové 32 profesních svazů, sdružení a unií, v nichž se příslušnost podnikatelů překrývá a které rovněž sdružuje AK ČR. Více informací najdete zde.

Svaz květinářů a floristů České republiky
Je profesní svaz, který sdružuje přední pěstitele květin, floristy, obchodníky s květinami a pomocným materiálem, odborné zahradnické školy, výzkumný ústav, botanickou zahradu a ostatní zájemce o tuto problematiku. 

Zdroj: AK ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down