Hned čtyři díla zahradní architektury Jihomoravského kraje získala ocenění v soutěži Park roku 2023. Absolutním vítězem se stalo opravené Moravské náměstí v Brně. Ocenění získal příkladně a citlivě obnovený Jubilejní park ve Znojmě, o který také zahradníci dokonale pečují. Nová podoba Božetěchova sadu v brněnském Králově Poli je naopak příkladem moderního a soudobého přístupu respektujícího genia loci místa i potřeby současných obyvatel. Cenu veřejnosti se 17 013 hlasy z veřejného hlasování na www.parkroku.cz si odnesla znovuzrozená zahrada vily Panowských v Ivančicích.
Do soutěže Park roku 2023 se přihlásilo rekordních třicet děl krajinářské architektury. Soutěž Park roku společně uspořádaly Svaz zakládání a údržby zeleně, z. s., (SZÚZ) a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s. „Soutěžní přehlídka a s ní spojená propagace dobrých příkladů může inspirovat a motivovat další obce a jiné zadavatele ke změně veřejného prostoru k lepšímu,“ uvedla ředitelka pořádajícího SZÚZ Jana Šimečková. Soutěž Park roku se konala pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka a místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.
Park na Moravském náměstí v Brně
Pestrá kombinace květin, ošetřené původní vzrostlé stromy i nově vysazené, dominantní vodní plocha. Park na Moravském náměstí v centru Brna si po nákladné proměně lidé oblíbili a intenzivně ho využívají k setkávání i odpočinku. Komplexní architektonický přístup nadchl také odbornou porotu, která jej vybrala jako Park roku 2023. Park na Moravském náměstí představuje komplexní přístup revitalizace veřejného prostoru v centru města s prvky modrozelené infrastruktury. Původní betonovou kašnu, asfaltové cesty a již dosluhující travnaté plochy kompletně nahradil nový koncept projektantů z Consequence forma architects, která se svým návrhem zvítězila v roce 2016 v architektonické soutěži. Návrh pracuje s požadavky na enviromentální udržitelnost, biodiverzitu, prostupnost a intenzitu využití. Autoři návrhu v plné míře respektovali stávající vzrostlé stromy, které byly více než rok před zahájením rekonstrukce parku nejen odborně ošetřeny, ale také byla upravena kořenová zóna stromů. Zvětšil se tak prokořenitelný prostor a zlepšily se podmínky stávajících dřevin ještě před zahájením stavebních prací. Dominantou parku je velkorysá lavice – urban aréna dokreslující unikátní prostor v rámci města určený výhradně pro pěší. Park s prvky modrozelené infrastruktury je charakteristický svou druhovou bohatostí stromového, keřového i bylinného patra. Založení pomocí nových technologií s kompletním zlepšením stanovištních podmínek proti zhutnění je velice podstatnou součástí revitalizace. Návrh navíc pracuje s různou intenzitou využití a odděluje přírodní segmenty od pobytových zátěžových ploch, které slouží pro bohatý kulturní program. Nový vodní režim plně využívá srážkovou vodu pro zálivku a následný vsak do hlubších vrstev. Park tak poskytuje občanům ekosystémové služby v období klimatických výkyvů. Zásadní bude péče v následujících letech. Městská část Brno-střed tím bude dávat dobrý příklad šetrné revitalizace parku reagující na stávající společenské i klimatické výzvy.
Zdroj: Park roku
Foto: Vítězný Park roku 2023 se nachází na Moravském náměstí v Brně. Představuje komplexní přístup revitalizace veřejného prostoru v centru města s prvky modrozelené infrastruktury (foto BoysPlayNice)
Celý článek najdete v Zemědělci v Jihomoravském regionu.