Euroflora 2025 se vrátí do budoucnosti

Od 24. dubna do 4. května 2025 proběhne v nové janovské čtvrti Východní nábřeží mezinárodní zahradnický veletrh Euroflora. Akce se ponese v duchu motta Znovuzrození. Euroflora je jedinou italskou výstavou svého druhu uznanou International Association of Horticultural Producers.

Výstavní plocha bude fúzí zahradnického řemesla, umění a udržitelnosti. Veletrh proběhne v novém městském parku, na plovoucích plochách a v pavilonu Palasport. Akci pořádá Porto Antico di Genova Spa ve spolupráci s magistrátem města Janov, regionem Ligurie a janovskou obchodní komorou. Po ročnících 2018 a 2022, které se konaly v parcích a muzeích Nervi, se v roce 2025 Euroflora vrátí na své původní místo, bývalou tržnici a výstavní centrum. Ty v současné době procházejí rozsáhlou urbanistickou úpravou. Autorem projektu je janovský rodák a světoznámý architekt Renzo Piano.

Na akci mohou vystavovat soukromí zahraniční a italští producenti i sdružení pěstitelů či regionální skupiny. Prostor dostanou také obce, které investují do rekultivací veřejné zeleně, instituce, univerzity, odborné školy, výzkumné ústavy, krajinářští architekti i floristé.  

 „S každým novým ročníkem se Euroflora prezentovala v nové aktuální podobě. Pokaždé přinesla v expozicích úžasné instalace a mnoho inovací pro celý květinářský i školkařský sektor. Euroflora podporuje zdravější a udržitelnější životní styl. Nabízí inovativní řešení využití rostlin a květin i ve velmi stresujících podmínkách, na nekonvenčních místech, s cílem vrátit přírodu zpět do našeho každodenního života,“ prohlásil Mauro Ferrando, předseda Porto Antico di Genova Spa. Edice roku 2025 poputuje „zpět do budoucnosti". Vrací se na své původní místo, nyní rozsáhle renovované jak formou, tak obsahem.

Výstavní prostory

„Znovuzrozená“ Euroflora přivítá návštěvníky v novém městském parku o rozloze třiceti tisíc metrů čtverečních, povede je do velkolepého válce uvnitř pavilonu Palasport, přes venkovní prostory podél moře a následně po plovoucí stezce skládající se z 51 pontonů instalovaných v docích přejdou do velkého pavilonu Jeana Nouvela, jehož celková plocha odpovídá téměř 14 fotbalovým hřištím.

Přihlašte se do Ars Urbana

Inovace a kreativita v krajinářské architektuře a designu budou v centru pozornosti v rámci tematické soutěže pro zahradní architekty a designéry, architekty, agronomy, přírodovědce, inženýry, realizační firmy a zahradníky všech národností.

Počet dostupných výstavních ploch se oproti minulému ročníku zdvojnásobil. Bude vybráno 20 projektů. Deset v kategorii do třiceti let a deset v kategorii nad třicet let. Všechny budou muset poskytnout originální a inovativní pohled na téma designu a tvůrčích procesů. Autoři by měli předvést svou kreativitu ztvárněním půdy, coby hmatatelného povrchu, ve formě originálních plastik nebo soch s principy udržitelnosti, úspory vody a energie, s ohledem na změny klimatu.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2024

Podle materiálu Euroflora zpracovala Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down