29.08.2023 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Doksany získaly od státu rozlehlý památkově chráněný zámecký park

Doksany na Litoměřicku získaly bezúplatně od státu rozlehlý památkově chráněný zámecký park. Obec má v plánu víc než sedmihektarovou plochu revitalizovat a zatraktivnit pro veřejnost, připraví projekt. ČTK to dnes řekl starosta Jaroslav Joska (SNK Doksany). Zámecký areál dlouhodobě chátrá, Národní památkový ústav pro něj neměl využití, proto zámek i park převedl na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Památkově chráněný zámecký park

Obec získala pozemky v oplocené západní části mezi Mlýnským potokem a západní ohradní zdí. "Park je ohraničen zdí s branou a brankami, na západě ji doplňuje vyhlídkový altánek se schodištěm z roku 1839. Součástí parku je také rozměrný barokní bazén, na samém okraji parku se nachází bývalá štěpnice a také zde stojí bývalá hájovna ve špatném technickém stavu," uvedl ÚZSVM ve zprávě na webu. Park je podle úřadu cenný z hlediska estetického, uměleckého a také kvůli pestré skladbě stromů.

O bezúplatný převod požádala obec. "Chtěli jsme zabránit tomu, že by park koupil nějaký soukromník, který by neumožnil vstup občanům. My bychom ho rádi upravili tak, aby do parku lidé chodili relaxovat, sportovat nebo i za kulturou. Čekali jsme na převod. Teď se začne s přípravou projektu. Chtěli bychom, aby práce byly v souladu s historií místa," uvedl starosta. Obec, jejíž roční rozpočet je deset milionů korun, bude usilovat o dotace na revitalizaci parku. ÚZSVM vyčíslil náklady za sekání trávy, sběr listí a větví od roku 2020 na téměř milion korun. V parku se nacházejí letité dřeviny, které vyžadují odborné ošetření a prořezání.

O samotný zámek obec zájem nemá. "Už jen ten park je skoro nad naše možnosti, naštěstí tam není moc staveb," uvedl starosta. Areál státního zámku Doksany je kulturní památkou, zahrnuje 16 budov. Náklady na opravu odhadl Národní památkový ústav (NPÚ) v roce 2019 na 400 milionů korun. NPÚ investoval v minulosti do obnovy střech a krovů prelatury, konventu, sala terreny a některých staveb v zámeckém parku. Obnoveny byly střechy hospodářských budov, špýchar, zahradní domek a stodola.

Vedle zdevastovaných budov stojí opravená část ženského premonstrátského kláštera, který patří k nejstarším v republice. Premonstráti ze Strahova v roce 1997 zdevastovanou severní část bývalého konventu koupili od státu a v roce 1998 začali s jeho obnovou. Přes dvacet let klášter obývají řádové sestry. Kostel a krypta jsou majetkem církve.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down