Česká republika posílá další vzorky do Globálního úložiště semen na Špicberkách

Přes 500 vzorků semen z genové banky ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby míří do bezpečí Globálního úložiště semen na Špicberkách (Svalbard Global Seed Vault). Česká republika tak potvrzuje svůj závazek v celosvětovém úsilí záchrany genetických zdrojů rostlin tím, že vysílá do permafrostu další zásilku semen. 

Mezi významnými odeslanými vzorky jsou původní české odrůdy sladovnického ječmene, cibule, paprik, rajčat, fazolí a význačné krajové odrůdy, jako je mák „Bílý vanilkový“. Zásilka rovněž obsahuje plané druhy blízce příbuzné kulturním obilninám, jako je např. mnohoštět, které jsou využitelné pro šlechtitelské zlepšování pšenice.

Uložení v permafrostu

Úložiště semen na Špicberkách je jedinečným zařízením, kde jsou semena uložena v permafrostu a udržována při teplotě –18 °C, hluboko uvnitř hory, pod masivními vrstvami skály. Úložiště je spravováno a financováno norskou vládou a nadací Crop Trust. Uložení vzorků je pro všechny země světa bezplatné a je to služba poskytovaná národním kolekcím genetických zdrojů. Od svého zahájení před 15 lety se v Globálním úložišti semen nyní nachází více než 1,25 milionu vzorků, zastupujících více než šest tisíc druhů rostlin, a pocházející z 99 genových bank z celého světa.

Díky této nové zásilce za polární kruh dosáhne celkový počet uložených genetických zdrojů z České republiky v Globálním úložišti čísla 1982. V rámci České republiky je nutnost konzervace genetických zdrojů rostlin zakotvena v Národním programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství, vyhlášeným Ministerstvem zemědělství pro období 2023–2027. Cílem podprogramu rostlin je uchovat a rozšířit genetickou diverzitu domácích zemědělských plodin.

Zdroj: VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down