04.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt chorob na zelenině na konci září

Pracovníci výzkumného týmu Integrovaná ochrana zemědělských plodin proti škůdcům, z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze-Ruzyni společně s týmem z České zemědělské univerzity v Praze provádějí týdenní monitoring chorob a škůdců polní zeleniny (od 1. dubna do 31. října) pro potřeby členů Zelinářské unie Čech a Moravy i dalších pěstitelů zeleniny. Garant za hmyzí škůdce je Ing. Holý, Ph.D., za oblast chorob doc. Ing. Jan Kazda, CSc.

Nejzajímavějším a opakujícím se problémem u pěstitelů bylo poškození na koriandru. Na listech koriandru byly pozorovány odlišné příznaky poškození. První poškození – skvrnky na listech. Na starších listech se nepravidelně objevují drobné skvrnky, list prožloutává, někdy skvrny splývají a část listu má nádech do fialova. Kultivace okolí nekrotických skvrn a následná prohlídka pod mikroskopem prokázala výskyt bakterií. Výskyt bakterií byl silný. Ojediněle se objevila i spora houby rodu Fusarium. Druhé poškození – černání konců listů. Konečky mladých listů po obvodu černají. Po kultivaci nekrotických pletiv byly zjištěny opět bakterie, tentokrát tyčinkovitého tvaru.

Chemická ochrana není možná. Je možné aplikovat biologický přípravek BASKUS v dávce 2 l/ha okamžitě při prvním výskytu symptomů. Aplikace po 4-7 dnech opakovat. Na nových listech by se již symptomy bakterióz neměly projevovat. S bakteriozou na koriandru se setkáváme opakovaně již několik let podobně jako na petrželi. V příštím roce doporučujeme preventivní aplikaci biologických přípravků během vegetace podobně jako v petrželi. Výskyt bakteriálních poškození petržele se po preventivní aplikaci výrazně snížil a pěstitelé jsou spokojeni.*

Zdroj: Rostlinolékařský portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down