25.09.2023 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cenu za Jihomoravský kraj o nejlepší ekologické opatření získala Čertova rokle

Cenu soutěže Adapterra Awards o nejlepší opatření reagující na změnu klimatu získala za Jihomoravský kraj obnova Čertovy rokle, jde o nejlépe hodnocený projekt zastavěného území. Jihomoravský kraj dnes vyhlásil i cenu za krajinu, nejvyšší si odnesli zástupci Šumic na Brněnsku za založení biocenter a biokoridorů. V tiskových zprávách o tom dnes informovala za Nadaci Partnerství Eliška Vinklerová a Petr Holeček z krajského odboru tiskových věcí a marketingu.

Porota na projektu obnovy Čertovy rokle podle Vinklerové ocenila především komplexní přístup k obnově místně důležité plochy zeleně. Vyzdvihla podle ní i rychlost uskutečnění a snahu o vytvoření stabilních a druhově bohatých porostů.

Obnova Čertovy rokle

Obnova lesoparku Čertova rokle za více než 20 milionů korun je po třech letech od zahájení prací hotová asi ze tří čtvrtin. Zbývají poslední tři hektary zeleně v nejsevernější části dvanáctihektarového území. Poslední etapa potrvá do konce příštího roku. Lokalita dříve trpěla dlouhodobým suchem. Porosty začaly odumírat, neměly dostatek vody a likvidoval je kůrovec. Stav se podařilo zlepšit právě díky řadě opatření. Nové jsou například zasakovací příkopy s jímkami, které zpomalují odtok dešťové vody, dřevené plůtky nebo odvodňovací žlaby.

V celostátní soutěži Adapterra Awards je 21 projektů z celé republiky včetně Čertovy rokle a dalších šesti projektů z Jihomoravského kraje, šanci na umístění mají všechny. Výsledky soutěže organizátoři vyhlásí 1. listopadu v Praze.

V soutěži Cena za krajinu odborná porota vybírala z 26 přihlášených projektů, nejvyšší cenu si odnesli zástupci Šumic na Brněnsku, ocenění získaly například i projekt Okrašlovacího spolku Mikulov nazvaný Rozdělovat pole, propojovat lidi či Blížkovice na Znojemsku za revitalizaci toku Syrovického potoka.

"Porota vybrala ty nejlepší projekty z celé jižní Moravy a jsem rád, že mezi oceněnými jsou jak obce, tak spolek i soukromník. Ukazuje se, že smysluplné projekty pro krajinu může začít dělat každý. A budu rád, když tyto příklady dobré praxe budou inspirací a motivací pro ostatní,“ zhodnotil druhý ročník soutěže jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down