24.09.2023 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený klenot Ústeckého kraje: Centra ekologické výchovy a osvěty

Osvěta a environmentální výchova mají v dnešní době klíčový význam při budování udržitelného a odpovědného přístupu k životnímu prostředí. Ústecký kraj se snaží být předním hráčem v této oblasti, a díky různým iniciativám a organizacím, jako jsou Sever Ústeckého kraje, CEV Viana, České Švýcarsko, Meluzína, Ecmost, Zoopark, či Český svaz ochránců přírody v Kliny, se podařilo dosáhnout význačného pokroku ve vzdělávání a osvětě týkající se životního prostředí.

Začal nový školní rok a my bychom vám rádi představili některé organizace působící v Ústeckém kraji, které mají připravené spousta programů pro mateřské a základní školy, do kterých se můžete zapojit.

Zelený klenot Ústeckého kraje

Středisko ekologické výchovy Sever Ústeckého kraje je regionální organizací, která se zaměřuje na ochranu přírody a životního prostředí v této oblasti. Díky nim jsou obyvatelé kraje informováni o výzvách a hrozbách, kterým čelíme, a o tom, jak mohou přispět k ochraně přírody.

Centrum ekologické výchovy Viana, další významná iniciativa v oblasti environmentální výchovy, se snaží šířit povědomí o důležitosti udržitelného rozvoje a odpovědného chování prostřednictvím různých projektů a akcí.

Národní park České Švýcarsko je klenotem Ústeckého kraje a významným centrem environmentálního vzdělávání. Navštěvovatelé zde mohou získat hlubší pochopení místního ekosystému a zároveň se dozvědět, jak se aktivně podílet na jeho ochraně.

Meluzína je organizací, která se zaměřuje na ekologickou výchovu a environmentální projekty pro děti a mládež. Jejich programy a aktivity pomáhají vychovávat novou generaci, která bude chápat důležitost ochrany životního prostředí.

Ekologické centrum Most pro Krušnohoří se specializuje na výzkum a vzdělávání v oblasti ekologie a biodiverzity. Díky jejich projektům se občané Ústeckého kraje mohou dozvědět více o místních ekosystémech a přispět k jejich zachování.

Zoopark Chomutov se rozkládá na 112 hektarech přírody. Uprostřed krásného kusu přírody je chováno více než 160 druhů zvířat. Zoopark se zaměřuje na faunu palearktické oblasti, která zahrnuje Evropu, převážnou část Asie a část severní Afriky. Zároveň nabízí vzdělávací programy pro ZŠ a MŠ. Například lze uvést: Rok v divočině, Zima v zoo, Život pod lupou, Záhadná etologie, V korunách stromů a další.

Zoopark v Ústí nad Labem není jen zábavnou atrakcí, ale také místem, kde můžete objevit bohatství světa fauny a flora. Zároveň se zde provádí výzkum a vzdělávání, které pomáhají šířit povědomí o potřebě chránit ohrožené druhy.

ZO ČSOP 39/02 Klíny je další organizací, která se věnuje ochraně přírody a environmentální výchově. Jejich programy zahrnují přednášky, workshopy a terénní aktivity, které motivují lidi k aktivnímu přístupu k ochraně přírody.

Celkově lze říci, že Ústecký kraj je centrem pro environmentální vzdělávání a osvětu, kde se různé organizace spojily v boji za lepší budoucnost pro životní prostředí. Díky těmto iniciativám mohou obyvatelé kraje a návštěvníci získat nezbytné znalosti a dovednosti, které pomáhají chránit krásy této oblasti a přispívat ke globálnímu úsilí o udržitelnost.

Zapojte se do soutěže „ENERGIE? Dáš to bez ní?"

Součástí environmentálního vzdělávání je i vzdělávání a vůbec získávání podvědomí o energetice. Proto bychom Vám rádi představili soutěž Ekologického centra Most pro Krušnohoří, kterou pořádá ve spolupráci s SEV.EN ČESKÁ ENERGIE a Střediskem volného času Most. Nový soutěžní projekt s názvem "ENERGIE? Dáš to bez ní?" na Mostecku a Litvínovsku je určený pro studenty základních a středních škol.

Hlavním cílem projektu je zjistit, co si dnešní teenageři představují pod pojmem "energie" - jak vzniká, zda je jí dostatek nebo naopak málo. A nejlepší způsob, jak to zjistit? Točením videí, která budou určena pro jejich spolužáky. Studenti se nejdříve seznámí s tématem prostřednictvím 6dílného seriálu ENERGOcast. Dalším krokem projektu je pracovní workshop, na kterém budou mít studenti možnost konzultovat své nápady s odborníky a zdokonalit tak svá videa. Poté budou mít všechny potřebné informace a dovednosti k tomu, aby natočili klip pro své spolužáky. Porota následně vybere ten nejlepší projekt. Soutěžící týmy se budou scházet ve Středisku volného času, kde proběhnou setkání, workshop a velké finále.

Soutěž je plánována od září do prosince letošního roku a účastníci by měli vytvořit tým složený ze tří studentů, a to z 8. nebo 9. ročníku základní školy nebo z 1. nebo 2. ročníku střední školy. Každá škola může mít pouze jeden tým.

Pokud máte zájem soutěžit, stačí přihlásit svůj školní tým na e-mailovou adresu: ecmost@vuhu.cz. Více informací o soutěži, kde jsou hlavní výhrou hodnotné ceny, můžete zjistit na webových stránkách https://www.ecmost.cz/.

Přejeme vám krásný podzim a nezapomeňte sledovat Facebookové a webové stránky jednotlivých center, které si pro vás přichystala spousta zajímavých akcí, ale i naše webové stránky www.ekoosveta.cz, kde pro vás pravidelně aktualizujeme kalendář akcí a informujeme vás o novinkách z EVVO v našem Kraji.

Zdroj: Protext*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down