19.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Botanická zahrada v Liberci bude letos opravovat skleník s 800 rostlinami

Botanická zahrada v Liberci bude letos opravovat depozitní skleník, kde má zhruba 800 rostlin včetně orchidejí. Kvůli tomu je bude muset dočasně přestěhovat. Opravu proto zahradníci plánují na letní období. Novináře dnes o tom informoval ředitel zahrady Václav Lenk.

"Protože samozřejmě ta akce bude muset probíhat v klimaticky příznivé části roku, to znamená někdy v létě, aby rostliny při přesunech nenastydly," řekl Lenk.

Zhruba 250 metrů čtverečních velký depozitní skleník potřebuje opravit plášť, který netěsní, protéká jim voda a kvůli degradaci materiálu má i zhoršenou prostupnost světla. Podle Lenka ho navíc chtějí doplnit o větrací okna. "To znamená, že to přinese nejenom světelný komfort, ale i tepelný komfort pro rostliny," uvedl Lenk. Náklady na opravu skleníku odhaduje na 2,3 milionu korun.

Oprava skleníkového areálu

Oprava depozitního skleníku je pro nejstarší botanickou zahradu v republice pilotním projektem, připravuje obnovu i dalších skleníků. "Abychom si vyzkoušeli, jak rychle to půjde, jak to pro nás bude náročné," dodal Lenk. Liberecká zahrada má devět skleníkových pavilonů z let 1995 až 2000, které byly postavené podle návrhu architekta Pavla Vaněčka a které svým uspořádáním připomínají seskupení rostlinných buněk. Před deseti lety je doplnil pavilon leknínů.

Botanická zahrada sídlí v areálu v Purkynově ulici od roku 1895. Ve sbírkách má přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty. Patří k nim například pět nejstarších kamélií v Evropě či největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy v Česku našel. Má patrně i největší sbírku orchidejí v zemi, jež čítá přes 1500 druhů. Loni měla nejvyšší návštěvnost za posledních 13 let. Navštívilo ji 69 807 lidí, což je o 7302 více než v roce 2022.

Pro letošní rok plánuje nové akce pro návštěvníky nazvané Ledové město, Jablko s příběhem, výstavy jarních cibulovin či kaktusů. Ve větší míře se chce zaměřit také na edukační programy pro mateřské a základní školy. Vyzkoušela si to v závěru loňského roku, zájem o ně byl značný. "Kolegyně měla okolo 20 termínů a prakticky během týdne se to všechno naplnilo," uvedl Lenk. Kromě vzdělávacích kurzů určených pro školy a školky bude zahrada lákat i na krátkodobé edukační programy, které budou součástí některých výstav.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down