V rámci spolupráce Zahradnické fakulty MENDELU v Brně a společnosti Farma Bezdínek, s.r.o. proběhl dvouletý provozní pokus zaměřený na hodnocení účinnosti biologické ochrany proti vrtalkám (Liriomiza sp.) v porostech rajčat.
V roce 2023 byl hodnocen vliv lumčíka Dacnusa sibirica a v roce 2024 vliv lesknatky Diglyphus isae. Vrtalky nepatří mezi škůdce s významným potenciálem škod. Nicméně za určitých okolností může dojít k jejich namnožení do vysokých četností a poškození, které může mít, v kombinaci s dalšími škodlivými činiteli, negativní vliv na výnos.
Jejich regulace je komplikovaná jednak kvůli vývoji larev uvnitř listů, dále pak kvůli možné rezistenci vůči insekticidům. V podmínkách bezreziduální produkce je proto biologická ochrana klíčovým nástrojem. Použití biologické ochrany při pěstování zeleniny v krytých podmínkách ovšem vyžaduje komplexní přístup zahrnující monitoring, vhodné načasování aplikace bioagens a zohlednění environmentálních faktorů.
Účinnost Dacnusa sibirica v roce 2023
Lumčík Dacnusa sibirica je využíván k biologické ochraně proti několika druhům škodlivých vrtalek (EPPO 2008). Dospělci kladou vajíčka přímo do larev vrtalek a živí se jejím tělním obsahem. V České republice je D. sibirica registrován pro použití proti vrtalkám na zeleninách, jako jsou rajčata, papriky a okurky a okrasných rostlinách ve sklenících a fóliovnících. Vysoké účinnosti je dosaženo, pokud je aplikace provedena v rané fázi napadení, kdy je populační hustota škůdců ještě nízká (Helyer et al. 2003). Hodnocení účinnosti v provozních podmínkách probíhalo od června do září 2023 v hydroponickém skleníku firmy Farma Bezdínek. V rámci provozu byla v prosinci 2022 vysázena dovezená sadba odrůdy Sweetelle, naroubovaná na podnoži Maxifort.
Celý text článku naleznete v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Zahradnictví 12/2024
Text a foto: doc. Mgr. Ing. Tomáš Kopta, Ph.D. 1, Ing. Václav Psota, Ph.D. 2, Ing. Gabriela Čermáková, DiS. 1, Tahseen Chikte, M.Sc. 1
1 Zahradnická fakulta, Mendelova Univerzita v Brně, 2 Farma Bezdínek, s.r.o.
Výzkum byl podpořen projektem: Výzkumná infrastruktura pro mladé vědce, číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_017/0002334.
Článek byl odborně recenzován.
Seznam použité literatury je k dispozici u autorů.