Pokrokové jihomoravské Sudoměřice

Vesnicí roku 2023 v Jihomoravském kraji se staly Sudoměřice na Hodonínsku. Ve vesnici na úpatí Bílých Karpat, založené v raném středověku, v současnosti žije 1265 obyvatel. Je členem Mikroregionu Strážnicko, DSO Obce pro Baťův kanál, MAS Strážnicko a Euroregionu Pomoraví. Najdete ji na hranicích se Slovenskem. Hodnoticí komise soutěže ocenila její zaměření na folklór, výstavbu protipovodňových opatření nebo smart řešení.

Slavnostní předávání cen se konalo na domácí sudoměřické půdě, v areálu ve Starém potoku obklopeném vinnými sklepy. „Děkuji všem občanům Sudoměřic. Jsme hrdí na naši krásnou, malebnou slováckou obec Sudoměřice. V neposlední řadě je třeba poděkovat všem, kteří naši obec zvelebovali v minulosti, neboť vy jste dali základ tomu, co nyní můžeme dál rozvíjet,“ řekl po přijetí zlaté stuhy starosta Sudoměřic František Mikéska. Mezi jinými poděkoval také svému předchůdci Stanislavu Tomšejovi, který sloužil obci coby starosta osmadvacet let. Ten potvrdil, že jej úspěch jeho obce zahřál u srdce.

Folklór i smart řešení

Zlatá stuha v rámci soutěže Vesnice roku 2023 byla Sudoměřicím udělena za bohatý a společenský život. Významnou roli zde hraje místní knihovna, která díky umístění v Domě pokojného stáří umožňuje propojení aktivit mladé a starší generace. Za originální řešení lze považovat novou přístavbu tělocvičny a kulturního domu k budově školy. Obec systematicky zajišťuje péči o tradiční zástavbu, podporuje místní folklór i obyčejovou tradici. Děti se pravidelně účastní obyčejových obchůzek, z bohaté nabídky vyžití mohou využívat například pum-track dráhu, rybářský kroužek, aktivity spojené s římskokatolickou farností Sudoměřice.

Komise také ocenila přípravu protipovodňových opatření ve spolupráci s místním zemědělským podnikem a Státním pozemkovým úřadem. V obci funguje dlouholetá přeshraniční spolupráce se slovenským partnerem. S protierozními opatřeními si obec poradila vytvořením biopásů. Nechybí ani výsadba původních ovocných stromů. Obec aktivně podporuje agroturistiku ve spolupráci s místními pěstiteli.

Sudoměřice zapojují do svého rozvoje také smart řešení, jako například stojan s nabíjením a servisem pro jízdní kola nebo solární lavičku. „V oblasti tvorby a péče o veřejná prostranství obec Sudoměřice vhodně navazuje na tradiční i moderní architekturu. Záměry konzultuje s odborníky. Plochy jsou zakládány profesionálně i zapojováním obyvatel a spolků do tvorby a péče o životní prostředí,“ uvedla mluvčí pořádajícího Jihomoravského kraje Alena Knotková. Plusem se v hodnocení stalo také připomínání historie související se vznikem vsi a vhodné podmínky pro spolky. „K tomuto účelu je upravována také část domu bývalého zemědělského dvora, který je kulturní památkou,“ dodala mluvčí.

Celý článek najdete v Zemědělci v Jihomoravském regionu.*

Foto: Nově vysazený protierozní pás bude sloužit současně i jako větrolam (foto archiv obce Sudoměřice)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down