28.12.2009 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ztráta významné osobnosti zahradnického oboru

Neustálé pracovní tempo a životní shon nám neumožnil si uvědomit, že by se Ing. František Smýkal 4. prosince 2009 dožil 70 let.
Pro nás, kteří jsme ho zblízka znali, to byl František, i když pro známé na Moravě, to byl Fanek. Samozřejmě, že študáci pro něj měli svoje pojmenování, ale nikdy nebylo hanlivé, naopak z něho vyzařoval hezký vztah a určitá úcta, ze které pramenil obdiv založený na jeho krásném vztahu k sadovnickému oboru. Tento vztah pramenil z jeho úcty k lidské práci. Moc dobře poznal, co obnáší práce v zemědělství. Pocházel z rodiny uznávaného sedláka. Narodil se v Napajedlech na Moravě a měl pět sourozenců, kteří všichni byli vedeni k poctivé práci na polích.

V roce 1951 začal studium na osmiletém gymnáziu v Otrokovicích s cílem v budoucnu vyučovat matematiku, po které celý život toužil. Jako syn sedláka, který nepodporoval kolektivizaci, mu bylo však tehdejším režimem stanoveno se dále vzdělávat právě jen v oblasti zemědělství.
Matematiku však nikdy nepřestal milovat. Po gymnáziu začal studovat na Vysoké škole zemědělské v Brně a později na zahradnické fakultě v Lednici na Moravě, kde objevil kouzlo dendrologie. Přesto celý život pomáhal ve studiu matematiky studentům, některým činila nepřekonatelné potíže. V roce 1962 zakončil vysokoškolská studia na Zahradnické škole v Lednici na Moravě. Jak bylo tehdejší povinností, nastoupil dle umístěnky do sadovnického středisku v Teplicích v Čechách. Zde se potkal se svou životní láskou Květou, absolventkou Zahradnické školy v Mělníku, s kterou v roce 1965 založil rodinu. Oba milovali dendrologii. Pracovali společně na sadovnických projektech pro Teplice a široké okolí. Zde se jim také narodily dvě dcery Jitka a Jana, které později vystudovaly Zahradnickou školu v Mělníce a byly přijaty na Fakultu zahradnictví v Lednici na Moravě.
Později v roce 1978 se přestěhovali do nedalekého Ústí nad Labem, kde v této době probíhala rozsáhlá výstavba sídlišť. Ing. Smýkal se stal vedoucím sadovnického střediska. Jeho činnost se značně podepsala na změně životního prostředí tohoto průmyslového města.
V roce 1990, po velmi citelné ztrátě své manželky, začal Ing. Smýkal vyučovat sadovnictví na Střední zahradnické škole v Mělníku. Zde mohl plně uplatnit svoji odbornou praxi a velké teoretické znalosti. Měl velmi pěkný vztah k mladým lidem, který pramenil z citlivé výchovy svých dvou dcer.
Na mělnické škole si uvědomil, že v tehdejším Československu neexistuje odborná péče o stromy. Založil na škole postgraduální studium Komplexní péče o dřeviny, které se stávalo centrem zahradnických odborníků a nově vznikajících sadovnických podniků.
Ing. Smýkal inicioval na mělnické škole pořádání, dnes velice známé konference, Strom pro život, život pro strom. Stál u zrodu celé arboristiky. Velkou měrou ovlivnil vznik Vyšší odborné školy. Přednášel prakticky po celé republice. Byl čestným členem Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. V roce 2005 mu byla udělena děkanem ZF v Lednici plaketa k 20. výročí založení Zahradnické fakulty v Lednici na Moravě za celoživotní práci v oboru zahradnictví.
Letos v létě se rozhodl, že skončí výuku na škole. Měl velké plány do budoucna, ty již bohužel nestihl splnit. Nám nezbývá nic jiného, než na něj s láskou a úctou vzpomínat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down