26.11.2009 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpracování dřevního odpadu

Likvidaci dřevní hmoty po ošetření dřevin je možné řešit několika způsoby. Jedním z nich je využití štěpkovačů a drtičů, jež odpadní hmotu rozdrtí či rozemelou a nabídnou tak materiál vhodný k mulčování či jako přídavek do kompostu.

Třetí Den zahradnické a komunální techniky přinesl vedle ukázek zakládání trávníků i sekání se sběrem či bez sběru. Pro podniky pečující o veřejnou zeleň se vyplatilo navštívit i prezentaci drtičů a štěpkovačů, v níž se představilo 11 strojů.

Zpracuje materiál do 15 cm
Širokou nabídku společnosti Pekass, a. s., doplňují i stroje pro zpracování dřevního odpadu. Jedním z nich je stroj německé společnosti JBM 521 MDX. Vlastní podvozek dovoluje rychlost přesunu až 80 km/hod. Dieselový motor Kubota o výkonu 20 kW je doplněn automatickou pojistkou. Ta zaručuje plynulé vkládání materiálu. Posun materiálu je realizován pomocí dvou vkládacích válců a zajišťují jej samostatné hydromotory. Dva nože jsou schopny podrtit materiál do průměru 15 cm. V nabídce společnosti nechybí ani větší stroje s výkonem až 90 koní, které jsou schopny zpracovat dřevní materiál do průměru 260 mm.
Dalším ze strojů, který si poradí s materiálem do průměru 15 cm je štěpkovač Linddana TP 150 Mobile. Je vybaven samostatným podvozkem a motorem Lombardini o výkonu 27 kW. Společnost Plantax, spol. s r. o., nabízí i inovovaný model tohoto dánského výrobce Linddana TP 160, jež si poradí s hmotou do průměru 16 cm. Jedná se o univerzální stroj určený pro parky a komunální sféru.
Společnost Chlebiš představila drtič Eliet Ultra Prof, výkonný stroj pro drcení větví ve směru vláken do průměru 14 cm. Vyniká robustním provedením pro profesionální uživatele. Osazení na kolovém podvozku ocení všichni, kteří potřebují se strojem manipulovat. Stroj je vybaven plastovými kryty ke snížení hlučnosti a katalyzátorem pro možnost využití v obydlených prostorech. Poradí si dobře i se zeleným materiálem s vyšším podílem listí. Dvouválcový motor Briggs & Stratton a dosahuje pracovního výkonu osm m3 zpracované dřevní hmoty za hodinu.

Pro větší hmotu
Diskový štěpkovač Pezzolato PZ 140 zpracovává materiál od průměru 11 do 25 cm. Stroj disponuje pojistkou proti přetížení, která řídí a snímá otáčky rotoru a na jejich základě přizpůsobuje posun hmoty do drtícího zařízení. Pohodlný přesun stroje zajišťuje vlastní podvozek. Stroje jsou v nabídce s benzínovým či dieselovým motorem, lze zakoupit i variantu poháněnou od traktoru. Na Sázavě jej představila společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o.
Motorová jednotka Kubota o výkonu 37 koní pohání stroj Jensen A540. Ten si poradí s materiálem do 19 cm a díky výkonu 18 m3 štěpek za hodinu se řadí k nejvýkonnějším štěpkovačům na světovém trhu. Velikost vytvářených štěpek je volitelná, od 5 do 20 mm. Umístění na pásovém podvozku dovolí použití na prudkých svazích či zúžit na 98 cm pro využití ve stísněných prostorech. Dva hydroválce povolují posun vyhazovacího komínu o 360 stupňů. Na českém trhu zastupuje tuto německou značku společnost Agrocar, s. r. o.
Největším strojem představeným v této kategorii byl stroj Zago Ecogreen, jež přivezla společnost Evergreen. Slouží k k drcení a zároveň mísení zelených a biologických odpadů. Pomaluběžný způsob drcení je energeticky nenáročný, nehlučný a bezprašný. Nejdůležitější předností těchto strojů je odolnost proti poškození celého drtícího mechanismu. Patentovaný systém drcení zahrnuje čtyři šneky – dva spodní rozřezávají a mísí, dva vrchní slouží pouze k mísení materiálu. Poradí si s posekanou trávou, paletami či větvemi do průměru 20 cm. Je vhodný i na zpracování různých druhů mírně tekutých složek jako jsou odpadní čistírenské kaly či různé druhy odpadního ovoce. Na Sázavě byl vybaven sedmimetrovým ramenem a dopravníkem k ulehčení manipulace se zpracovávaným materiálem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down