04.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zoo jako botanická zahrada: Welsh Mountain Zoo

Zoologické zahrady již dávno nejsou jen soustavou klecí s výstavou živých zvířat. Prostory pro živočichy se zvětšují a získávají přírodnější ráz – dochází k botanizaci, alespoň tedy ve většině významných zoologických zahrad. Některé z nich jsou dokonce dlouhodobě oficiálně podle názvu zároveň zahradami botanickými (např. Zoo Plzeň, Wilhelma Stuttgart). Jiné to sice v názvu nemají, ale svým pojetím jsou jasným důkazem toho, že k jejich cílům patří nejen prezentace a ochrana fauny, ale též flóry. V Česku to platí zejména o zoo ve Zlíně a Ostravě, v zahraničí pak třeba o Welsh Mountain Zoo.

Welsh Mountain Zoo byla nad přímořským letoviskem Colwyn Bay založena v květnu roku 1963. V současnosti tu můžete na ploše 15 hektarů obdivovat kolekci více než 500 živočichů ve 120 druzích a zároveň desítky druhů a kultivarů rostlin. Ročně si areál projde přes 150 tisíc návštěvníků a jistě na tom má podíl nejen pestrá škála chovaných zvířat, ale právě také nádherné zasazení do krajiny a květinová zákoutí. Zdejší zoo patří svým prostorovým rozložením k velkým unikátům – parkoviště se totiž nachází v samém centru areálu. Kolem něj lze plochy rozdělit do tří zcela odlišných celků. Ty do jisté míry reflektují charakter celého Walesu.

Prvním z nich je travnatá svažitá část sloužící jako výběhy kopytníků i místo klidu a odpočinku s dalekými výhledy na Conwy, město se středověkým hradem (památka UNESCO), vršky národního parku Snowdonia i na mořskou hladinu. Z botanických expozic zaujmou zejména skalky s trávničkami, vřesy a dalšími druhy. Druhý celek tvoří nejprudší výsek areálu, který z velké části pokrývá les. Zde je možné z botanického hlediska obdivovat zejména přirozený listnatý les.*

Mgr. Lukáš Nekolný,

katedra sociální geografie a regionálního rozvoje,

PřF UK

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down