22.02.2005 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znovín představuje staré odrůdy vinné révy

Téměř dvě desítky starých odrůd révy vinné si mohou zájemci prohlédnout v naučné vinici za Moravským sklípkem v Šatově. Před čtyřmi lety ji vysadila firma Znovín a na informačních tabulích ji doplňuje charakteristika a stručný popis jednotlivých odrůd.

Od 1. května mohou turisté ochutnat i vína, která sklepmistři z některých odrůd vyrobili. Ve vinici je vysazeno například kdysi populární Veltlínské červenobílé nebo Prachtraube, které stálo u zrodu již moderní odrůdy Muškát moravský. Návštěvník tam najde i Kamenorůžák nebo Muškát žlutý, známý ve Středomoří. Nechybí ani Veltlínské modré, zvané také Modrý Janek kvůli měňavému zbarvení slupek. Z každé odrůdy lze očekávat asi 50 až 100 litrů netradičního vína.
Ke vzdělávání veřejnosti a turistů je k dispozici také vinice na severu Znojma, na cestě z centra do Přímětic ke Křížovému sklepu. Jde o jednu z posledních vinic severozápadu Moravské vinařské. Je tam téměř 40 odrůd a klonů révy a vždy po 25 keřích. K vidění jsou i různá vedení rostliny, a to historická i moderní. Na vinici dohlíží Střední zemědělská škola ve Znojmě.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down