Autor
Kategorie:
Nezařazené

Znojemsko – zahrada Moravy

Letošní v pořadí již 28. ročník výstavy Znojemsko – zahrada Moravy byl v důsledku letošních klimatických podmínek a počasí pro pěstitele i organizátory mimořádně složitý.

Při jarních mrazících na začátku května došlo k silnému poškození ovocných dřevin a vinné révy, pozdější tropické teploty, sluneční úpal a velký nedostatek dešťových srážek způsobily poškození plodů ovoce, zeleniny, hroznů, ale také snížení výnosu těchto plodin. Vegetace byla značně uspíšena – asi o dva až tři týdny, což znamenalo, že v době konání výstavy 13. až 15. září byly některé zeleninové a ovocné druhy již sklizeny a pěstitelé je nemohli na výstavu dodat.
Znojemsko – zahrada Moravy se spolu s akcí Terroir znojemských vín uskutečnily jako doprovodné akce Znojemského historického vinobraní. Výstava byla instalována v jízdárně a štukovém sále Louckého kláštera ve Znojmě a zúčastnilo se jí 32 vystavovatelů s celkovým počtem 253 vzorků. Vyhodnocení soutěže provedla odborná komise, která udělila čestné uznání společnosti Agro Stošíkovice, s. r. o., za kolekci jablek a hrušek, pěstiteli Ing. Karlu Pilařovi z Loděnic za kolekci paprik a společnosti Okoplant Slup, s.,r.,o., za kolekci ovoce a školkařských výpěstků. Cenu starosty města Znojma obdržela za svoji prezentační expozici Střední odborná škola a Střední odborné učiliště ve Znojmě. V rámci soutěže Produkt roku bylo vyhlášeno Nejkrásnější jablko odrůdy ‘Gloster‘ pěstitele O. Kratochvíla ze Sedlešovic, Nejkvalitnější plodová zelenina za rajče ‘Bonaparte‘ ze ZD Hodonice, Nejkrásnější květ – mečík ‘Sultán‘ od pěstitele J. Houště z Tasovic. V kategorii nejchutnějších nakládaných okurek obsadily první tři místa v pořadí Hamé Babice, a. s., za okurky Znojemia, M. Prokešová z Květnice a A. Přechová ze Znojma.
Výstava byla hojně navštívena žáky základních i středních škol, ale i návštěvníky tradičního znojemského vinobraní, kterým tentokráte počasí přálo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *