28.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny ve Školkařském svazu OUČR

Školkařský svaz OUČR je jedním ze čtyř svazů Ovocnářské unie. Má 93 členů, z toho 13 čestných, což jsou převážně zasloužilí školkaři dnes již aktivně neprovozující školkařskou činnost. V lednu letošního roku došlo během volební valné hromady ke změnám v předsednictvu svazu, které znamenaly nový impuls pro jeho úspěšné fungování.

Nový předseda a rychlejší způsob komunikace
Dosavadního předsedu, Ing. Zdeňka Bažanta nahradil ve funkci Ing. Václav Koběluš, toho času student doktorantury na Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty v Lednici. Dalo by se říci, že zkušenost nahradilo mládí.
Změna vedení svazu přišla ve chvíli poměrně velkých změn, kdy probíhalo projednávání a schvalování Vyhlášky č.175/2004 Sb., kterou se stanovní podrobnosti o uvádění osiva a sadby do oběhu.
Z činnosti svazu v uplynulém první pololetí 2004, je třeba se zmínit o poměrně intenzivních a živých, i když náročných jednáních se státní správou (ÚKZÚZ a SRS). Byla nastartována intenzivní komunikace mezi vedením školkařského svazu a členskou základnou, která se odehrává na bázi počítačové sítě internet, po níž putuje většina informací. Překážkou je ovšem zatím stále nekompletní připojení celé členské základny.

Na IPM jsme budili zájem
Školkařský svaz měl v lednu své zastoupení na zahradnickém veletrhu IPM v Essenu, kde se prezentoval v rámci národní expozice České republiky. Ovocným a okrasným školkám byly na této výstavě věnovány celé 4 pavilony. Ze svých vlastních poznatků mohu říci, že ovocné školkaře z Německa, Francie, Švýcarska i Holandska velmi překvapila česká účast. Pozoroval jsem, že si během výstavy postupně uvědomovali náš vstup do Evropské unie a s tím spojený růst konkurence východně od jejich hranic. Zaznamenal jsem též poměrně velký zájem o české výpěstky, které návštěvníky lákaly poměrně příznivou cenou, i když je pravda, že zájemci patřily převážně do sféry zahradních center. Na výstavě samotné proběhly také kontaktní schůzky s Evropským školkařským svazem, výrobním sdružením ovocných školkařů z Maďarska a dalšími.

Lepší služby pro členy
V červnu 2004 proběhl seminář spojený s mimořádnou valnou hromadou, na níž byl odhlasován zásadní bod členství ve svazu, který se týká každého člena – zvýšení členských příspěvků. Z dosavadních 200 Kč z hektaru ovocné školky, zaplatí školkař od příštího roku za členství ve Školkařském svazu Ovocnářské unie ČR 1000 Kč. Toto navýšení finančních prostředků poslouží k získání a zaplacení profesionální pracovní síly, která bude na částečný pracovní úvazek zajišťovat náležitý servis pro školkaře. V náplni práce nového pracovníka bude sledování zákonů a vyhlášek týkajících se ovocných školkařů, komunikace se státní správou jako je MZe, SRS, UKZUZ a další.

Zkušenosti z Německa a návštěva ovocné školky
Na seminář byl pozván jako hlavní přednášející pan Karl-Heinz Pfänder, který je předsedou sekce ovocných školek Svazu školkařů Německa. Pfänder vystoupil v dopoledním programu s dvěma příspěvky. První na téma „Profesního školkařský svaz v Německu – struktura a možnosti členství“. Účastníci se dozvěděli, že být v určitém profesním svazu je i v Německu výhodné, ne-li nutné, především z důvodu snadnějšího přístupu k informacím. Téma druhé přednášky bylo neméně aktuální – „Právní ochrana odrůd – důsledky pro školkaře v EU“. Vyplynulo z ní, že jelikož jsme od května 2004 členy Evropské unie, začínají pro nás platit pravidla, jako v ostatních zemích EU. Upozornil a doložil na v příkladech, že pěstovat stromky s právně chráněnými odrůdami, na které nejsou neuzavřeny licenční smlouvy, se krajně nevyplácí. Při zjištění mohou totiž příslušné úřady uvalit pro podnik tak vysoké sankce, že v řadě případech došlo až k úpadku.
Odpoledním programem byla exkurze v porostech ovocné školky Fytos Plzeň. Školka má svůj vlastní technický izolát, kde umísťuje Pre-basic materiál především odrůd jabloní ze šlechtitelské stanice ve Střížovicích, v neposlední řadě jsou zde umístěny i výchozí roubové materiály slivoní, angreštu a rybízu. Školka disponuje vlastním roubovými a podnožovými matečnicemi jabloní, angreštu a rybízu.

Propagace českých výpěstků
Školkařský svaz také v letošním roce nezapomene na propagaci ovocných výpěstků. Má v plánu se jako již tradičně zúčastnit výstavy Hortikomplex v Olomouci, konané ve dnech 14. – 17. října, zajištěním venkovní expozice ovocných výpěstků. Kromě toho má letos poprvé záměr zúčastnit se ve dnech 17. – 25. září výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích s expozicí ovocných výpěstků.

Co popřát školkařskému svazu?
Snad aby úspěšně zastupoval své členy při jednáních se státní správou a naopak aby mohli být jednotliví členové svazu patřičně hrdi na to, že jsou členy této organizace. Domnívám se, že je opravdu lepší jít společně za jedním cílem, než individuálně mrhat svými silami a zvláště pak drahocenným časem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down