14.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny evropské legislativy hnojivých výrobků

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje výrobce a obchodníky na blížící se změny v celoevropských pravidlech týkající se hnojivých výrobků. Ty vstoupí v platnost 16. července 2022. Cílem změn je usnadnění uvádění těchto výrobků na evropský trh.

Na základě platnosti nového nařízení EU o hnojivých výrobcích č. 2019/1009, které také ruší platnost nařízení č. 2003/2003, nebude od 16. července 2022 možné uvádět do oběhu nově vyrobená hnojiva s označením ES. Bude však možný doprodej výrobků v tomto režimu - v případech, kdy tato hnojiva byla vyrobena, respektive uvedena do oběhu před 16. červencem 2022.  
Nařízení č. 2019/1009 nově pokrývá široké spektrum hnojivých výrobků - hnojiva, materiály k vápnění půd, pomocné půdní látky, pěstební média, inhibitory, rostlinné biostimulanty a směsi hnojivých výrobků. Uvádí také seznam materiálů, které je možné použít jako složky pro výrobu hnojivých výrobků, včetně limitů kontaminujících látek. Po splnění požadavků nového nařízení bude možné opatřit výrobek označením CE. Uvádění CE hnojiv do oběhu bude i nadále zdarma a nebude podléhat ani žádné oznamovací povinnosti vůči ÚKZÚZ. Stejně jako tomu bylo u hnojiv ES, bude možné dobrovolně žádat ÚKZÚZ o zařazení výrobků do registru hnojiv.  
 
ÚKZÚZ zdůrazňuje, že harmonizace podle nového nařízení není povinná a další možností pro legální uvedení hnojivého výrobku na trh je i nadále využití stávajících nástrojů podle zákona o hnojivech, tj. registrace a ohlášení nebo možnost vzájemného uznávání neharmonizovaných produktů podle evropské legislativy (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/515). Obchodní společnost se tedy vždy sama rozhodne jaký způsob zvolí pro uvedení hnojivého výrobku na trh. ÚKZÚZ rovněž upozorňuje, že v případě záchytu nelegálního hnojiva hrozí i nadále sankce.*  

Podrobnější informace k novému nařízení (včetně příkladů tvorby etiket) lze nalézt na internetových stránkách ÚKZÚZ, v sekci „Hnojiva.“

Zdroj: TZ ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down