05.01.2011 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušený producent z Polabí

Školky Montano, s. r. o., prošly za dobu své existence dlouhým vývojem. Sídlí v Přerově nad Labem a v místní velkoobchodní a maloobchodní prodejně můžeme nakoupit mnoho druhů i odrůd okrasných listnatých a jehličnatých dřevin a trvalek. Návštěvu malebného středočeského městečka můžeme zakončit návštěvou místního skanzenu nebo nově otevřeného Obchodu s růžemi.

Původní pěstírna zeleninové sadby, která zde fungovala od roku 1947, se od roku 1982 postupně přeměňovala na školku. V dnešní době se zde věnují výhradně množení a dopěstovávání okrasných a lesních druhů rostlin. A že to dělají dobře, ukazuje zvyšující se zájem odběratelů na obou prodejnách. Tržby z té maloobchodní letos stouply o 15 %.

Nová plocha kontejnerovny
Školky Montano disponují zhruba deseti hektary ploch. V letošním roce se plochy určené k dopěstování kontejnerovaných dřevin rozrostly bezmála o dva hektary. Zvolená technologie kontejnerovny byla dovezena z Německa a Belgie a odpovídá nemodernějším trendům v této oblasti. Závlaha je realizována postřikem a díky položení nepropustné folie a sběracího kanálku uprostřed jednotlivých polí kontejnerovny, je možno přebytečnou vodu sbírat a opětovně využívat.
Vedle této nové plochy k dopěstování dřevin slouží přerovským i pět hektarů staré kontejnerovny (z roku 1989), 2,5 hektarů moderní z roku 2007 a zhruba dva hektary nezpevněných ploch využívaných k dopěstování větších dřevin přímo na trávníku. Ta je opatřena sloupky pro vedení rostlin a je zde zavedena kapková závlaha. Pro množení využívají 1,2 hektarů skleníků a fóliovníků.

Pro krajinu i okraje dálnic
Nová kontejnerovna slouží i k dopěstování autochtonních rostlin v kontejnerech. Tento sortiment je v posledních letech pěstován na jílových substrátech. Využívají jej především realizační firmy pro výsadbu v průběhu letních měsíců či na špatných půdách na okrajích dálnic či biokoridorů. Autochtonní rostliny jsou množeny výsevem po nebytné stratifikaci semen.

Text a foto Helena Piková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 9/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down