Zkušenosti s údržbou anglického krajinářského parku

U zrodu sebemenší zahrady i rozlehlého parku by vždy měla zaznít otázka údržby. A to nejen kolik bude na údržbu vyčleněno financí, ale také kdo ji bude provádět a jak často. Nemá smysl navrhovat komplikovanou zahradu, která je už na počátku odsouzena ke strádání a trápení buď majitelů, kteří nemají na zahradu čas, nebo třeba zahradníka, který by se i staral, ale nemá k dispozici potřebné vybavení.

Během letní brigády jsem měla možnost vyzkoušet si údržbu krajinářského zámeckého parku v Anglii. Veřejnosti přístupný park Sherborne Castle Gardens se rozkládá zhruba na 12 hektarech, avšak společně s pastvinami, oborou pro daňky a s 20hektarovým uměle vytvořeným jezerem, které navrhl známý krajinářský architekt Lancelot (Capability) Brown, zabírá plochu více než 400 ha. Zámek s rozlehlým panstvím patří šlechtické rodině Digbyů již od roku 1617, a právě tato kontinuita stojí za výborným stavem zámku i přilehlých zahrad.

O oboru, přilehlé pastviny a jezero se starají týmy specialistů. Okrasné zahrady pak udržuje malý kolektiv zahradníků. Velmi důležitou roli zde hraje vrchní zahradník Tim Stiles, který zde působil 20 let své kariéry. Jeho kontinuální vize, kterou po léta postupně naplňoval, vtiskla zahradě charakteristický ráz. K ruce má ještě jednoho pomocného zahradníka na plný úvazek a většinou jednoho brigádníka na léto.*

Text a foto

Ing. Tereza Vlasáková,

zahradní a krajinářská architektka,

www.perenniculum.cz

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down