18.02.2022 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živé ploty pro současné zahrady

Pokud víte, co se zákazníkovi líbí, je výběr živých plotů snazší. Estetická tvorba a vnímání je systém komunikace pomocí znaků a symbolů. Což je zřejmé nejen z moderní umělecké tvorby. Právě tento vliv je podceňován i v současných publikacích a měl by být propracován a diskutován. Nejenže se uživatel bude dívat na živý plot v kontextu s okolím každodenně, živý plot bude především jeho způsobem komunikace s okolím. Možným zdrojem konfliktů nebo obdivu. To by mělo být primární při zvážení návrhu autorem.

Živé ploty lze nejsnáze rozčlenit na přísně řezané a volně rostoucí. Již před stovkami let staré japonské zahradní umění rozlišovalo mezi různými stupni úpravy zahrad: volné a přírodní, víceméně přirozené a dokonalé. Udržovat dokonalé, přísně řezané živé ploty je však nákladné. Jsou vhodné především pro zahrady upravené ve výrazných jednoduchých liniích. Jsou také vhodnější volbou do menších prostor a bývají hustější. Přísně řezané živé ploty obvykle nekvetou a neplodí. U mnoha druhů dřevin nejsou však kvetení a plody zvlášť ceněny. Budou-li v malé zahradě živé ploty vytvářet přehledný vzor, budou jistě atraktivní nebo zajímavé. V anglickém parku byly používány volně rostoucí živé ploty ve formě pásů. Pro menší zahrady je možné použití přiměřeného počtu menších kvetoucích keřů jako živý plot. A to i v kombinacích druhů. Hledáním vhodných kombinací pro volně rostoucí živé ploty se zabývala G. Jekyll. Výhody volně rostoucích živých plotech oproti přísně řezaným vyzdvihuje takto: „Jediná péče, které se těmto keřům dostává, je, že každé tři nebo čtyři roky bývá staré, mrtvé dřevo vyřezáno, když se keře na jaře chystají do nového života.“ Tím je myšleno provedení průklestu. Alternativním řešením k živému plotu může být treláž nebo kovová kostra či jiná konstrukce popnutá popínavými dřevinami.

Bordury, okraje záhonů, cest a chodníků mívají výšku do 50 cm. Živé ploty do 1,5 m v ČR slouží spíše jako dekorace. Nad 1,5 m slouží živé ploty i jako optická překážka. Od 2,5 m mají živé ploty vliv jako ochrana proti střídání teplot nebo silnému větru, při úpravě (loubí) i jako zastínění. Hluk dopravy snižuje z dřevin hodnocených výzkumníky nejlépe živý plot z Ligustrum vulgare, Salix caprea nebo Crataegus laevigata (Schlutter 1996).*

Text a foto Bc. Miroslav Sedláček, Brno

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down