28.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zimní minimaceška

Vzhledem ke stále rostoucí oblíbenosti bohatě kvetoucích minimacešek u konečných pěstitelů a milovníků květin nabývá pěstování violy cornuty stále více na významu a trh si žádá stále nové a zajímavé variety. Doposud byla u cornuty ve srovnání s velkokvětými maceškami jedna nevýhoda – pozdní kvetení, které umožňovalo prodej minimacešek až na jaře. Nyní dochází k podstatné změně na evropském trhu.

Hitem letošního podzimu a jara se stává nová polopřevislá minimaceška ENDURIO.
Tato ještě horká novinka F1 hybrid viola cornuta z kuchyně šlechtitelů S&G se může pyšnit hned celou řadou předností.
Endurio má špičkový kulovitý habitus, bohatě větvící keře s obrovskou násadou květů. Vyniká zejména velmi raným kvetením již na podzim a následným celoročním kvetením, velkou odolností k nepříznivým zimním podmínkám, což přímo vybízí k využití pro podzimní výsadby jako skutečnou zimní macešku. Pro svoji odolnost a plasticitu ji lze využít pro osazování mís, truhlíků, závěsných květináčů, květinových sloupů a záhonů. Výborná je pro použití do veřejné zeleně, v městských parcích a v mobilních nádobách, kde se nejvíce uplatní záplava květů tvořící barevné koberce.

Nová série se sestává ze čtyř módních barev. První z nich je Endurio Pure Yellow - čistě žlutá, která je už tradičně nejžádanější barvou na jarním trhu s maceškami, je charakteristická sytě žlutou barvou s tmavším líčkem.

Druhou barvou je Endurio Yellow with Violet Wing – žlutá s fialovými křídly, kde je velice zajímavě sladěná výrazná fialová a žlutá s jemnými přechody odstínů ve středu květu.

Velmi atraktivní barvou je Endurio Yellow with Red Winng – žlutá s červenými křídly, kde je sametově červená v působivém kontrastu se sytě žlutou.

Endurio Blue Yellow with Purple Wing – modrožlutá s purpurovými křídly je zatím poslední vyšlechtěnou novinkou v této serii připomínající svou pestrostí duhová motýlí křídla.

Uplatnění všech barev závisí na cílové barevné kompozici. Všeobecně ale platí pravidlo vysazovat rostliny do větších skupin a ctít jednu barevnou kombinaci, aby se netříštila barevná plocha.
Díky své barevné rozmanitosti vnáší Endurio svěžest a energii do rodiných zahrad, venkovních obytných reprezentativních prostor a firemních átrií přes celé tmavé období roku.

Pěstování
Pěstební substrát - standardní profesionální dobře propustný, 10-15% jílovitých částic, zásobní hnojení typu PG mix a kombinované hnojivo s pozvolným účinkem 4 - 6 měsíců v dávce 2 - 3 kg/m³. Důležité je pravidelné přihnojování během vegetace spolu se zálivkou. Dostatečný přísun živin má vliv nejen na bohatost a délku kvetení, ale i na kompaktnost rostlin a rozvětvování.
Pro dosažení pěkného kulovitého habitusu rostliny, lze při hrnkování volit květináče o průměru 9- 10 cm. V případě osazování závěsných košů, velkých květináčů a misek lze použít mladou sadbu pro přímou výsadbu. K dosažení kvalitního prodejního materiálu je vhodné aplikovat zvýšené dávky draslíku a při větší hustotě pěstebního materiálu je dobré použít negativní DIF popřípadě 2 - 3x aplikovat alar, kdy kromě větší kompaktnosti rostlin se docílí i lepšího vyzrávání pletiva před zimním období.
Na podzimní prodej je ideální hrnkovat v 31. - 33. týdnu. Pro jarní prodej při pěstování v nevytápěném skleníku nebo tunelu hrnkovat v 37. – 39. týdnu. Pokud bude kultura ve vytápěném skleníku postačí hrnkovat v týdnu 41 až 45.
Při správném ošetřování vydrží Endurio na stanovišti celý pěstební rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down