22.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zimní krása opadavých dřevin - Barvy pro zimní zahradu

Dojmová bohatost a různorodost zahradních kompozic je dána především výtvarnou hodnotou použitých prvků – druhů dřevin a jejich rozmanitostí. Listnaté dřeviny mají oproti technickým prvkům v zahradě tu ohromnou výhodu, že jsou v průběhu roku značně proměnlivé, ať už se jedná o jarní kvetení, zbarvení listů a působivost plodů či borky v podzimním a zimním období.

Při použití širšího sortimentu dřevin lze dosáhnout celoročního půvabu zahrady tím, že v ní vysadíme takovou kombinaci rostlin, jejichž vrcholná estetická stadia na sebe budou navazovat, tj. utvoříme rozmanitou řadu taxonů vzájemně se doplňujících svou proměnlivostí v průběhu celého roku.
Po odkvětu a opadu listů vynikne nejen charakteristický tvar dřevin okrasných listem, ale i různé způsoby rozvětvení, stavba a uspořádání pupenů atd. Některé opadavé dřeviny si udržují staré listy po delší dobu (habr obecný – Carpinus betulus a ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare ´Atrovirens´, částečně též např. buk lesní – Fagus sylvatica ´Cockleshell´).

Okrasná borka

Dřeviny s okrasnou borkou jsou v zimním a předjarním období zvlášť nápadné. Barevné rozdíly v borce kmenů a větví jsou u našich domácích dřevin poměrně malé, častější a nápadnější jsou u dřevin cizokrajných (javor Grosserův – Acer grosseri a javor pensylvánský – Acer pensylvanicum (obr. 1) s bíle pruhovanou kůrou větví, často vícekmenný strom bříza papírová – Betula papyrifera s čistě bílou, široce papírovitě loupavou borkou, platan javorolistý – Platanus x acerifolia s pestrobarevnou borkou). Z keřů mají nápadně zelenou borku jasmín nahokvětý – Jasminum nudiflorum a zákula japonská – Kerria japonica aj. I v naší flóře je zastoupeno několik druhů přímo vynikajících odlišným zbarvením borky (např. svída krvavá – Cornus sanguinea, vrba purpurová – Salix purpurea). Ty mohou být značným oživením některé zimní partie zahrady, jíž dodávají tepla a zajímavosti. Jejich účinek záleží především na kontrastu s okolím, a proto by se měly tyto dřeviny vysazovat v zahradě či parku v menších skupinách na nápadná místa, kde si jejich výraznosti může návštěvník dobře vychutnat. Konkrétně již zmiňované svídy – rod Cornus zahrnuje druhy s velmi rozličným zbarvením borky (obr. 2).

První květy v roce

Některé listnaté dřeviny kvetou již v zimním období, a tím oživují zahradní kompozici dřevin, např. kalina vonná – Viburnum farreri s něžnými krémově bílými květy, líska obecná – Corylus avellana s nejčastěji pěstovaným kultivarem ´Contorta´ s efektními spirálovitě pokroucenými větvemi (obr. 3), bříza bělokorá – Betula verrucosa a vilín prostřední – Hamamelis x intermedia s řadou kultivarů rozličných barev (obr. 4 – 6). Některé květy dřevin jsou působivé i v suchém stavu (např. suchá květenství hortenzií – Hydrangea arborescens ´Grandiflora´).

Estetické působení plodů

U dřevin okrasných plodem se prodlužuje jejich estetické působení nezřídka až do zimního období. Převážně intenzívně červené plody se uplatňují hlavně v době, kdy většina dřevin již odkvetla. Menší počet druhů stromů udržuje plody až do jara (např. hloh jednosemenný – Crataegus monogyna se zářivě červenými plody, kříženec jabloně Malus hybridum ´Prof. Sprenger´ (obr. 7) s drobnými oranžovými malvičkami, škumpa orobincová – Rhus typhina nápadná nachově červenými palicovitými plodenstvími a katalpa vejčitá – Catalpa ovata se svými dlouhými tobolkami (obr. 8). U keřů je situace zcela opačná. Oproti stromům mají pestřejší škálu barev plodů, které vytrvávají na keři často až do jara. Mezi nejnápadněji plodící keře v zimě patří skalníky (Cotoneaster dielsianus, Cotoneaster dammeri (obr. 9), ale i růže svraskalá (Rosa rugosa) se svými velkými šípky. Efektivnost plodů však bývá pomíjivá, neboť plody jako potrava pro ptactvo rychle mizí.

Optimální doba pro výsadbu

Nejvhodnější dobou pro vysazování dřevin je obecně podzim či jaro. Půda se vyhnojí zásobním hnojivem Silvamix a rostlina se dostatečně zalije. Kořenový systém tak rychle zregeneruje a dřeviny se dobře ujímají.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down