23.11.2023 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci zvažují účast v protestech odborů, uvedla Agrární komora

Chovatelé hospodářských zvířat a pěstitelé zemědělských plodin podle Agrární komory ČR zvažují zapojení do protestních akcí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v pondělí 27. listopadu. Komora to uvedla v tiskové zprávě spolu se Zemědělským svazem ČR. Uvedla, že svazy nepodporují protest formou stávky ve firmách.

Komora a svaz zdůraznily, že zapojení do protestů je na individuálním rozhodnutí každého zemědělce a instituce nedávají svým členům žádná doporučení. Někteří zemědělci podle nich již oznámili, že vyvěsí transparenty na balíky slámy nebo zváží účast na demonstracích v částech výroby, kde to je možné. Svazy upozornily na to, že v zemědělství nelze ze dne na den provoz zastavit jako v továrně, protože například hospodářská zvířata vyžadují celoroční péči a podobná situace je i v rostlinné výrobě.

Prezident komory Jan Doležal uvedl, že zaměstnavatelé vnímají dopady vysoké inflace a hospodářskou stagnaci spojenou s propadem reálných mezd na zaměstnance. "Zároveň však upozorňujeme na citelný dopad konsolidačního balíčku také na podnikatele," doplnil. Zmínil například růst daně z příjmu právnických osob nebo daně z nemovitých věcí či snižování podpor do zemědělství.

V současné době podle Doležala ekonomická situace spojená s nízkým cenami rostlinných komodit nedává podnikatelům v zemědělství prostor k navyšování mezd.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že svaz chápe důvody odborářů k vyjádření nespokojenosti zejména kvůli vysokým cenám energií. "Podpoříme jakákoliv jednání, která povedou ke zmírnění dopadů vysokých cen energií a snížených podpor produkčním zemědělcům, vyrovnají postavení českých zemědělců na evropském trhu a zmírní vliv konsolidačního balíčku, včetně zvýšené daně z nemovitosti na zemědělskou půdu," doplnil.

Zdražení energie

Komora upozornila na očekávané zdražení elektrické energie kvůli zvyšování ceny regulované složky energií. Energetický regulační úřad uvedl, že pro firmy by cena regulované složky mohla vzrůst o 113 až 206 procent. Agrární komora uvedla, že ceny energií jsou klíčové pro chovy například prasat a v rostlinné výrobě například pro pěstování ve sklenících, které v zimním období kvůli cenám energií nemusí být pro zemědělce rentabilní.

Komora kritizuje také novelu zákoníku práce, podle které se změní pravidla pro krátkodobé úvazky. Povede to podle ní ke ztížení najímání sezonních brigádníků a růstu administrativní zátěže, kterou vláda slibovala snížit.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down