01.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci podpoří propagaci biopotravin

Na letošní září připravili zemědělci přes 80 akcí, které mají přiblížit lidem biopotraviny a ekologické zemědělství. Pod názvem Září-Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství nachystali ochutnávky v bioprodejnách, výlety na ekofarmy, kurzy vaření či bio jarmarky, kde mohou zájemci ochutnat potraviny vyrobené na českých ekofarmách.

Loňský obrat trhu s biopotravinami činil podle PRO-BIO 270 milionů korun, tedy zhruba 0,1 procenta z celkové spotřeby potravin. Každý Čech v průměru loni utratil za biopotraviny 27 korun, v 15 starších členských státech EU to bylo zhruba 800 Kč.
Harmonogram aktivit svaz zveřejnil na internetových stránkách www.mesicbiopotravin.cz. Například na 8. září pořadatelé připravili biojarmark na hlavním náměstí v Chrudimi, o tři dny později mohou zájemci shlédnout biodožínky v Nenačovicích. Zájemci budou moci v září navštívit také několik rodinných ekofarem po celé České republice. Mezi hlavní výrobky ekozemědělců patři obilí, zejména špalda a pohanka, byliny a koření, hovězí dobytek a mléko. Biopotraviny jsou o 20 i více procent dražší než běžné potraviny. Má na to vliv složitější produkce s velkým podílem ruční práce i náročnějším zpracováním.
Stát loni ekologické farmy podpořil 300 miliony korun. Ke konci minulého roku celková plocha zemědělské půdy v ekologickém sytému dosáhla zhruba šesti procent zemědělské půdy v České republice. Do roku 2010 by měla stoupnout na desetinu. Ministerstvo loni registrovalo více než 800 farem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down