26.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci podali téměř 31 tisíc žádostí o dotace za více než 31 miliard Kč

Zemědělci podali téměř 31 000 žádostí o dotace, což je počet srovnatelný s loňským rokem. Objem finančních prostředků, o které požádali, je více než 31 miliard korun. Pomocí univerzálního formuláře, takzvané jednotné žádosti, mohou o dotace žádat až do 10. června. V dnešní tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Miroslav Bína.

Zemědělci pomocí formuláře žádají o podporu na přímé platby a neprojektová opatření Programu rozvoje venkova. Řádný termín pro podání skončil 16. května. Do 10. června je lhůta pro žadatele, kteří nepodali žádost v řádném termínu. SZIF ale v případě pozdního podání uděluje sankci ve výši jednoho procenta za každý pracovní den.

Nejvíce žádostí je na jednotnou platbu na plochu. "Žádost o zařazení do Navazujících agroenvironmentálně-klimatických opatření (NAEKO) podalo téměř 11 000 uchazečů a přes 3900 jich zažádalo o zařazení do opatření Navazujícího ekologického zemědělství (NEZ)," uvedl ředitel Odboru přímých plateb Josef Miškovský.

SZIF upozorňuje na to, že v procesu žádání o dotace je podání žádosti pouze prvním krokem a žadatelé podle kontrol fondu chybují během celého roku. Žadatelé chybují například v případě, kdy mění pěstovanou půdní kulturu a změnu neohlásí SZIF. Objevují se také administrativní nedostatky, kdy žadatel nenaplní základní náležitosti žádosti, a zemědělci tak dotace nedostanou. "Především se jedná o tituly spojené s ovocem a zeleninou či s bramborami, kdy žadatel nedoloží množství sadby, osiva či produkce," uvedl ředitel Sekce přímých plateb Vítězslav Vopava.

SZIF upozorňuje také na to, že zemědělci musí například zajistit posekání travních porostů v předepsaném termínu, který je spojen s konkrétními opatřeními. Problémy se objevují také v evidenci hnojení. Fond zveřejní harmonogram vydávání rozhodnutí na svých webových stránkách v průběhu srpna letošního roku.

Nejvíce žádostí v řádném termínu podali zemědělci v Praze, kde jich podali 1322. Druhý největší počet žádostí je ve Frýdku-Místku, celkem 1140. Nejméně žádostí bylo doručeno na pracoviště v Jeseníku, kam jich dorazilo 174.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down