09.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelinářům ztěžují odbyt zvýšené levné dovozy

České zelinářství se podle ministerstva zemědělství ocitlo v těžké situaci, protože výkupní ceny se vlivem levných dovozů dostaly velmi nízko, u hlavních druhů pod hranici rentability. Negativní roli hraje i politika obchodních řetězců. Pěstitelé z ekonomických důvodů v řadě případů zeleninu buď nesklidí nebo jsou nuceni ji zaorávat, což zatím učinili na 500 hektarech ploch. Sklizňová výměra se letos odhaduje na 16 000 hektarů.

Zaorána byla zejména pole s hlávkovým zelím, cibulí, květákem, mrkví a kapustou. Největším dodavatelem zeleniny do Česka jsou Polsko, Španělsko a Slovensko. Objemy dodávek jsou v porovnání s předchozími roky vyšší, hlavně z Polska se importuje za výrazně nižší ceny.
Vlivem příznivého počasí se letos zvýšily výnosy téměř všech druhů zeleniny. Odhaduje se, že celková produkce v tuzemsku dosáhne přibližně 420 tisíc tun, což by byl více než 40procentní nárůst proti minulému roku. Větší úroda zeleniny byla i v dalších zemích Evropy, což vyvolává na trzích EU převis nabídky nad poptávkou a pokles cen.
Zelinářství v Česku je v posledních letech na ústupu. Ještě koncem devadesátých let se plochy pohybovaly kolem 33 až 34 tisíc hektarů, v současnosti je to asi polovina. Klesá počet pěstitelů, zejména těch drobných. Loni byl jejich úbytek v meziročním srovnání více než pětinový. Letos tento trend bude zřejmě dál
pokračovat.
Problémem českých zelinářů je podle ministerstva nízká organizovanost, což znamená slabší pozice při jednáních s obchodními řetězci. Jednotliví drobní pěstitelé prodávají svou produkci více méně nahodile a často jen za trochu přijatelných podmínek. V ČR je době pět organizací producentů uznaných Státním zemědělským intervenčním fondem v letošním roce. Mají spíše oblastní působnost.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down