22.09.2016 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelináři v Maďarsku i na Slovensku – I. díl

Letos začátkem srpna vyrazila skupina pěstitelů zeleniny do země paprik, klobás a tokajského vína, aby zde načerpala inspiraci od svých maďarských kolegů. Naše trasa směřovala k Debrecenu, dále do Budapeště a při cestě domů jsme navštívili tři farmy na Slovensku.

První farma se specializuje na pěstování paprik ve fóliových krytech s rozlohou čtyři hektary. Na polovině plochy pěstuje odrůdu ´Hamík´ a na druhé odrůdu ´Kapie´. Produkce farmy se z 80 % prodává do zahraničí (zejména Německo), pouze 20 % zůstává na domácím trhu.

Pěstitel nehospodaří v ekologickém režimu, ale německý odběratel má velice striktní požadavky na nízký obsah reziduí v produktech, takže se snaží co nejvíce uplatňovat nechemické metody ochrany. Proti mšicím vypouští do fóliových krytů dravou ploštici Orius laevigatus, proti svilušce používá dravého roztoče. Farmář zdůrazňuje, že je nutné predátory vypustit včas, jestliže je škůdce přemnožen, škodám na porostech již nelze zabránit. V případě, že je nutné porost chemicky ošetřit, používá speciální rosič s boční turbínou, s nímž přijede na kraj fóliového krytu a postřikovou jíchu aplikuje celým krytem o délce asi 50 m.

Ing. Radovan Tůma,

Zelinářská unie Čech a Moravy

Celý článek naleznete v Zahradnictví č. 10/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down