25.05.2005 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelináři potvrzují útlum

Plochy zeleniny se letos ve srovnání s loňským rokem sníží asi o čtvrtinu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Zelinářské unie Čech a Moravy, která se s dotazem na vývoj ploch obrátila na pěstitele z celé republiky. „Potvrzuje se náš předpoklad, který jsme vyslovili už během zimy, že výměra zeleniny se po odbytové krizi určitě sníží,“ uvedl předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.

Zatímco v minulém roce se u nás zelenina pěstovala na 13 575 hektarech, letos by podle šetření profesní organizace mělo dojít k poklesu o více než 3300 hektarů.
„Největší útlum bude u košťálové zeleniny. Kupříkladu u květáku, který se vloni mohutně dovážel za nízké ceny hlavně z Polska, se odhaduje snížení ploch na 57 procent. U konzumního zelí a cibule máme avizovaný pokles výměry asi o 45 procent, u mrkve o třicet procent,“ naznačil Zeman. Od zeleniny podle něho ustupují především velcí pěstitelé, u drobnějších není útlum tak citelný. „Zdaleka největší redukci ploch hlásí z velkých podniků, které dosud měly pěstování jednoho či dvou druhů zeleniny jako doplňkovou činnost. V podnicích, kde dělají zeleninu třeba na 800 hektarech a hodně do této produkce investovali, není pokles tak masivní,“ rozlišil předseda unie.
V současné době se podle něho nedá předvídat, zda letošní rok bude pro zelináře přívětivější. „Zatím je předčasné to hodnotit. Záleží, jaká bude úroda v jiných zemích, která situaci u nás značně ovlivní,“ poznamenal.
Hned jaro ale přineslo zelinářům první starosti, když noční mrazíky v některých lokalitách vážně poškodily mladé rostlinky. Podle zjištění Zelinářské unie Čech a Moravy bylo zasaženo asi 650 hektarů a některé museli pěstitelé zaorat. „Nejranější druhy zeleniny mrazy popálily a zpozdil se i vývoj porostů pod netkanou textilií,“ dodal Zeman. Zelináři společně s ovocnáři nahlásili rozsah poškození na ministerstvo zemědělství.
Ministr Petr Zgarba ale minulý týden jasně řekl, že zemědělci s nějakými mimořádnými náhradami za nepřízeň počasí nebo za hraboše nemohou počítat. „Vím, že mrazy způsobily problém, ale ten je pro ministerstvo zemědělství neřešitelný. Nechci někde vytahovat peníze, jak se to dělo v minulosti. My se musíme starat, abychom dostali z rozpočtu to, co máme mít,“ dotkl se otázky dorovnání národních přímých plateb. Zgarba přitom nerad vidí, že pěstitelé upouštějí od zeleniny. „Je to ten nejhorší krok, protože místo ní pak přijde obilí,“ uvědomuje si. Uznává ovšem výhrady našich zelinářů, kteří poukazují na nerovné podmínky s polskými pěstiteli zejména na poli sociálního pojištění. „Česká republika nemá výhodu, jakou si Polsko vyjednalo při vstupu do Evropské unie. Ten boj jsme prohráli,“ připustil ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down