11.11.2007 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený svět – výstava profesionálů

Brněnské výstaviště se stalo místem konání již osmého ročníku největšího mezinárodního zahradnického kontraktačního veletrhu v České republice. Odborná i laická veřejnost měla možnost ve dnech 7. a 8. září shlédnou širokou nabídku produktů domácích i zahraničních školkařských závodů. Nechyběl ani zajímavý doprovodný program pro návštěvníky.

Zelený svět je největší, dva dny trvající, odborný zahradnický kontraktační veletrh v České republice, který vytváří prostor pro prezentaci zúčastněných firem, pro uzavírání obchodních kontraktů a navázání spolupráce. Přesto, že veletrh má převážně odborný charakter plní i funkci informativní pro laickou veřejnost .
Pořadatelem veletrhu je Asociace zahradnického výstavnictví (AZV), která je neziskovou organizací sdružující fyzické a právnické osoby zabývající se pěstováním, obchodováním nebo realizacemi v zahradnickém oboru. Hlavním posláním asociace je organizace komerčního zahradnického veletrhu v České republice. Cílem pořádání veletrhu je umožnit setkání odborníků a to nejen domácích ale i zahraničních. Další činností AZV je prezentace zahradnického sektoru příbuzným oborů a laické veřejností. Splňování těchto cílů se AZV úspěšně daří prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize, prezentačních a kontraktačních akcí a veletrhů. Vrcholnou akcí asociace je právě pořádání Zeleného světa.
Zahájení
Místem konání se již podruhé staly prostory brněnského výstaviště. Oproti loňskému roku, který se poprvé konal na této profesionální veletržní půdě, došlo k navýšení jak počtu vystavovatelů, tak i čisté výstavní plochy.
Slavnostního zahájení veletrhu se za přítomnosti prorektora MZLU v Brně
prof. Ing. Jindřicha Nerudy, obchodního ředitele Veletrhy Brno, a. s., Ing. Petra Navrátila, ujal viceprezident Asociace zahradnického výstavnictví (AZV) Ing. Jaroslav Hunkes. Všechny vystavovatele i návštěvníky také přivítal prezident AZV pan Vlastimil Pasič. Záštitu nad letošním ročníkem převzala Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Svaz květinářů a floristů ČR a Svaz školkařů ČR. Mediálním partnerem byly časopisy Zahradnictví a Floristika.
V letošním roce se na Zeleném světě prezentovalo 65 vystavovatelů. Zahraniční účast byla zastoupena firmami ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Belgie a Nizozemska.
Nabídka veletrhu
Návštěvníci měli možnost během dvou dnů konání veletrhu obdivovat širokou ukázku školkařských výpěstku, které zaplnili plochu výstavního pavilónu o velikosti 1 126 m2. Listnaté keře a stromy, jehličnany, okrasné trávy, trvalky, skalničky, cibuloviny, balkónové, pokojové a řezané rostliny byly představeny jednotlivými pěstiteli v nápaditých prezentacích. Jejich tvůrci využili kontrasty barev, velikostí a tvarů jednotlivých rostlin při vytváření jednotlivých kompozic. Přestože největší zastoupení vystavovatelů bylo ze školkařského sektoru, nechyběla ani účast výrobců skleníků, dodavatelů pěstitelských zařízení, substrátů, hnojiv a dalších zahradnických potřeb. Návštěvníci veletrhu se mohli seznámit nejenom s produktovou nabídkou jednotlivých firem, ale i s jejich novinkami, které budou teprve uvedeny na trh v následujícím roce.
Organizátoři akce připravili bohatý doprovodný program během celého trvání veletrhu, ve formě odborných přednášek a floristických show.
Doprovodný program
- přednášky
V úvodní přednášce Bc. Tomáše Jana o peckovinách a skořápkatém ovoci byla představena činnost Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) na poli registrace a právní ochrany odrůd ovocných plodin. Pro potřeby registrace se provádí pouze zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti, které jsou zaměřeny především na sledování znaků sloužících k identifikaci odrůdy. V další části přednášky byl představen výčet všech důležitých ovocných druhů s jejich obecnými nároky na pěstování, včetně vhodných podnoží pro konkrétní odrůdy a přehled nejdůležitějších chorob a škůdců. Ve speciální části se pak přednášející Bc. Tomáš Jan věnoval představení hospodářsky důležitých, ale i pro drobné pěstitele vhodných odrůd jednotlivých druhů se stručným popisem a nároky na pěstování. Posluchači mohli shlédnout barevnou fotodokumentaci se stručnými popisy odrůd.
Neméně zajímavá byla přednáška Boženy Demelové ze společnosti Sempra Flora, s. r. o. Holice. Výrobní náplní této firmy je pěstování pelargónií a balkónových květin, květinových a zeleninových sadeb a udržovací šlechtění Begonia tuberhybrida, Primula vulgaris, Coleus blumei. Skladba rostlin se neustále přizpůsobuje požadavkům trhu, ale nosným prvek zůstávají dlouhodobě pelargónie, zejména pak Pelargonium grandiflorum a Pelargonium peltatum. Božena Demelová seznámila posluchače s grandem na Využití zavedené technologie DNA markerů pro právní ochranu čtyř připravovaných českých odrůd Begonia TBH. Loni jsme přihlásili první odrůdu k právní ochraně. Jde o křížence Begonia TBH gigantea ´Rumělková´ x Begonia TBH erecta ´Červená´. Záměrem bylo vyšlechtit odrůdu, která bude mít dobré a požadované vlastnosti od obou rodičů. Tedy bude mít poměrně velký květ, násada květů bude bohatá a rostlina bude kompaktní, nízká, odolná transportu i větru na stanovišti. Několik let jsou již slibné výsledky i s křížením různých barev. Tato skupina begonií je nazvaná Bergine – neboli ,,berginky”. Jde o zkratky slov Begonia ERecta Gigantea. Pak následuje označení barvy. První přihlášená odrůda tedy nese název ´Bergine Red´. Odrůdy, vypěstované v našich podmínkách, budou pro zdejší pěstování daleko odolnější a vhodnější, než rostliny pocházející z odlišných klimatických podmínek. Na závěr přednášky byly účastníci pozváni na výstavu Dny otevřených dveří, která se koná každoročně v prostorách šlechtitelské stanice.
Sortiment novinek pro rok 2008 firmy Syngenta Czech, s. r. o. byly představeny Ing. Janem Drtilem prostřednictvím fotoprojekce. Pěstitelé se mají na co těšit, protože společnost uvede příští rok 294 novinek. Z této široké nabídky jmenujme jen zlomek rostlin, které nás zaujali: Ageratum ´Basso Rose´ se vyznačuje kompaktním růstem a kulovitým tvarem. Barva květu, která nezesvětluje je sytě růžová až fialová. Zvláštností Argyranthemum monroe ´Lemon Anemon´ jsou krémově žluté poloplné květy. Z dvaceti nových variet fuksií vyniká Fuchsia ´Blacky´. Jak už název napovídá, dominantní barvou květů je černá. Gigantické květy netýkavek ze skupiny NG Kokomo L upoutají svojí velikostí. Pro závěsné nádoby bude určitě vhodná převislá Lobelia laguna ´Trailing Denim´. Barevného kontrastu tmavých listů a syté barvy květů je využito u skupiny Pelargonium hortorum Bullseye.
Ing. Vladimír Ilenčík je obchodním zástupcem firmu Bruno Nebelung pro Českou republiku a ve své přednášce prezentoval novinky pro jaro 2008. Ze široké palety sortimentu rostlin je zajímavá pro svoji velikost květů Gazania rigens ´Sunbathers Gold´. Lobelia erinus ´Hot Lilac´ má světle fialový květ a vyznačuje se odolností vůči vysokým teplotám. Zatím stále méně používaná je Ipomoea battata. Určitě velkým přínosem pro rozšíření nabídky balkónových rostlin jsou nové variety ze skupiny Pelargonium x grandiflorum Clarion.
Přednášky měli vysokou odbornou úroveň, která ale byla prezentována laické veřejnosti srozumitelnou formou. Doufejme, že v příštích letech budou dobře připravený přednášející odměněny vyšší účastí posluchačů.
- floristická show
Součástí doprovodného programu se i letos stala floristická show. Tématem páteční přehlídky byla trendová floristika. Ing. Marie Bittnerová, místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů za floristickou sekci, která se podílela při tvorbě prvního i druhého dílu publikace Floristika (multimediální učebnice floristiky) a Heda Pfeiferová (studentka SOŠ zahradnické a SOU Rajhrad, vítězka na soutěžích Brněnská růže a Flóra Olomouc) předvedli divákům jak postupně vznikají jednotlivá aranžmá a vazby. Během přehlídky se účastníci mohli seznámit s novými trendy ve floristice pro podzimní sezónu, kde letos budou převládat tmavší barvy převážně fialová. Floristky poukázaly na možnosti použití suchých materiálu s kombinací se živými květy.
Sobotního aranžování se ujal Ondřej Vystrčil, který působí v jihlavské firmě Florist Dobrovolný a Bc. Přemysl Hytych, student Zahradnické fakulty MZLU v Brně, který letos reprezentoval Českou republiku na mezinárodní floristické soutěži Europa Cup ve Slovinsku. Na programu byla tentokrát trendová svatební floristika. Mnoho z nás si černou barvu rozhodně nespojuje se svatbou, ale právě tato brva se stala trendovou pro tento styl. Ukázky různých typů svatebních kytic a technik, které byly použity pro jejich zhotovení se těšily velkému zájmu veřejnosti.
Zhodnocení
Letošní ročník Zeleného světa můžeme hodnotit jako velice úspěšný. Veletrh navštívilo celkem 1 857 návštěvníků, což je více než čtyřicetiprocentní nárůst návštěvnosti oproti roku 2006, z toho 76,2 % z řad odborné veřejnosti. Vzrůstající trend zájmu o tuto akci, jak z řad návštěvníků, tak i vystavovatelů se také potvrdil tím, že ještě před skončením veletrhu bylo zaznamenáno několik závazných objednávek k účasti pro příští rok. Tím by se mezinárodní odborný zahradnický veletrh Zelený svět přiblížil svým významem podobným akcím, jako jsou veletrhy ve Varšavě a Essenu. Bez nadsázky můžeme tvrdit, že Zelený svět se stává důležitým pilířem pro budování pevné pozice českého zahradnictví a květinářství na evropském trhu. Účast zahraničních firem je důkazem jeho odborné a profesionální úrovně.
Devátý ročník zahradnického veletrhu Zelený svět 2008 se bude konat opět na
brněnském výstavišti, hale C, v termínu 5. – 6. září 2008.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down