19.09.2011 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený svět v novém

Zelený svět ve svém již 12. pokračování přinesl mnoho zajímavého ze školkařského a floristického sektoru. Nově obsadil plochu výstavní haly A, která svou konstrukcí připomínající skleník, je pro profesionální zahradnickou výstavu tou pravou.

Veletrh se přemístil z haly C, která již nebyla veletrh schopna pojmout. Plochu šesti tisíc metrů čtverečních si mezi sebe rozdělili školkaři, květináři, dodavatelé potřeb a vybavení pro zahradníky a floristy a floristé. V průběhu dvou výstavních dní na veletrh zavítalo více než 2500 převážně profesionálních návštěvníků.

Mnoho známých tváří a jmen
Veletrh si za dobu svého konání získal prestiž a dobré jméno a stalo se již tradicí, že se jeho slavnostního zahájení účastní mnoho známých osobností. Letos do Brna zajel senátor Jan Hajda, předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Zahradnictví zařadil mezi rychle se rozvíjející obory, které mají významný přínos v oblasti ekonomické i sociální. Prezident Agrární komory Jan Veleba upozornil na dlouhou tradici a úroveň českých zahradníků. Mezi úvodními řečníky nemohl chybět Vlastimil Pasič, prezident Asociace zahradnického výstavnictví, jež je organizátorem této výstavy. Ten upozornil na několik specialit připravených pro letošní ročník: přesun do pavilónu A, přímý přenos souběžně probíhajícího mistrovství Evropy ve floristice Europa Cup a předváděček konaných v rámci veletrhu na obrazovkách rozmístěných po obou halách. Poděkoval také všem zúčastněným firmám, kterých se zde letos sjelo více než sto. Upozornil také, že se výstava láká stále více zahraničních vystavovatelů. Letos nechyběli zahradníci ze Slovenska, Německa, Rakouska, Polska, Maďarska, Belgie, Nizozemska a Itálie.

Zajímavý doprovodný program
Spojení profesionálního zahradnického veletrhu s představením nejzajímavějších děl soutěže Park roku a Zahrada roku 2011 je jistě velmi vhodné. Pořadatel této soutěže, Svaz zakládání a údržby zeleně (SZUZ), slaví v letošním roce deset let svého působení. Sdružuje 80 zahradnických a krajinářských firem. SZUZ se tak stal partnerem veletrhu a v průběhu prvního dne v konferenčním sále Morava bylo představeno několik soutěžních prací. V průběhu pátečního odpoledního programu proběhlo i slavnostní vyhlášení vítězů již 7. ročníku těchto soutěží. Mezi sedmi parky zvítězila obnova Skleněné vily – Park profesora Procházky v Lázních Toušeň. Dílo realizovala Ing. Barbora Eismanová z firmy Zahradní architektura Martinov, s. r. o. V konkurenci osmi soukromých zahrad si nejlépe vedla divoká zahrada u rodinného domu v Dobřichovicích (Karlík), jejímž autorem je Zdeněk Sendler. Realizace se ujala firma LandART ateliér, s. r. o.

Co jsme mohli vidět
Veletrh je místem prezentace firem, ukázkou jejich sortimentu i přestavením novinek. Klasikou mezi těmi, kteří na veletrh vždy přivezou něco nového, je společnost Bohemiaseed. Nabízí zahradnické výrobky, potřeby pro zahradníky, pěstitele a floristy, sazenice květin a hnojiva. Na Zeleném světě navíc prezentovala box na stromy od společnosti Garsy. Tato přemístitelná, elegantní a přitom subtilní konstrukce je ideální pro použití ve veřejné zeleni. Nezbytností je zásobník vody o objemu 34 litrů s možností zvýšení až na 69 litrů při použití plastové vložky. Proti mrazu a přehřátí slouží dostatečný prostor mezi stěnami boxu a plastovou vložkou. Výhodou je jednoduchá montáž a možnost přemístění konstrukce. Ta je vyrobena z pevné oceli a obě barevné varianty působí velmi moderně. Pro ty, kteří využívají pro produkci rostlin krytých ploch, nabízí Bohemiaseed cirkulační ventilátory do skleníků. Model CAF 450 se vyrábí ve dvou variantách, a to s motorem 230 V a 400 V. Oddaluje se jím vznik rosného bodu a snižuje se tak riziko výskytu houbových chorob. Výhodou je nízká hmotnost a hlučnost. Velkopěstitelé ocení i ruční výsevní jednotku do sadbovačů. Pro zvýšení kultury prodeje je vhodné využít plastové truhlíky. Ty je možné využít i do CC vozíků – tři na jednu polici. K dispozici jsou varianty s pevným nebo perforovaným dnem.
Společnost Pasič, spol. s r. o., také představila plata, které se hodí především při závozu do potravinářských marketů, pro něž jsou rostliny doplňkové zboží. Zamezí se tak znečištění a zjednoduší se manipulace s rostlinami. Druhou novinkou v sortimentu této společnosti byla rozbalovačka substrátů od firmy Mayer. Využijí ji především menší zahradníci pro rozbalování pytlů do objemu 300 litrů. Provoz je řízen automaticky – při snížení hladiny substrátu v zásobníku se spustí doplnění. Variantou je i vlhčení substrátu v průběhu plnění. Výhodou jsou menší rozměry stroje, který se tak vejde i o nižších skleníků. Cena modelu by se měla pohybovat kolem 4800 euro. Expozici společnosti Pasič doplňovalo i mnoho variant potištěných květináčů. Květináče nesou přímo na sobě potřebné informace o rostlině a jsou s ní doslova spojeny. Jedná se tak o levnější, jednodušší a jistější variantu dnes využívaných vkládaných etiket. Společnost Pasič se může také pochlubit ziskem licence k množení populárních vřesů ze skupiny Garden Girls. Pro tento podzim si jich pro zákazníky připravili 100 000 kusů ve 20 barevných variantách.

Přehlídka rostlin a pěstebního sortimentu
Široký záběr veletrhu a množství firem nedovolí bližší představení každé z nich. Jenom krátce se zastavíme u společnosti Agro CS, a. s., výrobce substrátů a travních koberců, distributora hnojiv a pomocných látek pro zahradníky. Svoji letošní novinku Vitality komplex nabízejí po sérii testů i profesionálním pěstitelům. Mezi prodejce hnojiv a přípravků na ochranu rostlin patří i webový portál E-agro, který dovolí nakupovat i z pohodlí domova. Ten sdílel společnou expozici se společností Netafim Czech, s. r. o., známé především pro stavbu skleníkových systémů a dodávek kapkových závlahových systémů. Konstrukcemi skleníků a fóliových krytů se zabývá společnost Konstrukce Schwarz, s. r. o., která letos hodně staví fóliové kryty pro lesní školky.
Veletrh je především přehlídkou rostlinného materiálu, který prezentovaly naše i zahraniční školky. Na stánku společnosti Školky Montano z Přerova nad Labem jsme mohli obdivovat hortenzie ze skupiny Forever & Ever. Hortenzie této skupiny kvetou jak na starém dřevě tak na mladých výhonech a představují tak velmi odolné rostliny. Nizozemská společnost Hoogenraad představila novou odrůdu jahodníku ´White Dream´. Ta o umístění mezi novinkami roku bojovala mj. na polské výstavě Zeleň je život. Vyniká velmi originálními plody bílé barvy s červenými semínky. Velké plody připomínají chutí ananas.

Vánoční a svatební inspirace
Vedle haly A1, kterou obsadily školkaři, mohli návštěvníci shlédnout i halu A2, ve které měli navrch floristé a s nimi spojené společnosti. Hned u vstupu do této haly byla instalována vánoční inspirace čtyř předních českých floristů. Marie Bittnerová, Jarek Kokeš, Přemysl Hytych a Petr Kopáč v nich ukázali své představy o letošních Vánocích. Tyto inspirace jsou námětem speciální přílohy časopisu Floristika 5/2011.
Další inspirací se stala soutěž o Svatební kytici roku 2012. Ta byla určena všem profesionálním floristům a studentům odborných zahradnických škol. Tématem již druhého ročníku soutěže bylo vytvořit nejkreativnější svatební kytici nebo dekoraci, která bude inovativní celkovým nápadem, tvarem, materiálovým nebo barevným složením. Ve velké konkurenci (do soutěže bylo přihlášeno více než 30 dekorací a kytic) zvítězila na základě hodnocení odborné poroty Klára Jordánová z My Flowers, Znojmo. Nejvyšší počet diváckých hlasů získala svatební dekorace z dílny Evy Hrbkové, Květiny Rudolf Hrbek, Rosice. Přehlídku těchto prací přineseme v některé z dalších speciálních příloh časopisu Floristika.

Předváděčky a přehlídky
V průběhu obou dnů se na předváděcím molu vystřídalo mnoho českých i zahraničních floristů. V pátečním programu se představila Hana K. Šebestová společně s Milanem Dopitou a Tamásem Víghem. Ve spolupráci s velkoobchodem Vonekl, s. r. o., připravili mnoho krásných dekorací na téma Květiny a design. V sobotním programu se v tématu Kytice a interiérové dekorace představil Přemysl Hytych, Marie Bittnerová a nizozemská floristka Jolanda de Goede. Ti pracovali se sortimentem společnosti Storge, s. r. o.Dalším hostem ze zahraničí, jmenovitě z Maďarska, byl Szabolcs Szentpéteri.
Vyvrcholením pátečního programu se stala přehlídka soutěžních svatebních dekorací. Došlo i na vyhlášení soutěže Svatební kytice roku 2012. Po ní následovala módní přehlídka květinových přízdob klobouků zahradního centra Marciánová ve spolupráci s Kloboukovým klubem Brno. V rámci odpoledního programu proběhl slavnostní křest v pořadí již druhého kalendáře „Green World 2012“ s fotografiemi kolekce modelů úspěšné autorské přehlíd¬ky z dílny Róberta Bártolena a Ivety Řádkové & Marie Bittnerové, představené v rámci Květinové fashion show na Zeleném Světě v roce 2010. Program ukončila přehlídka tří kolekcí profesionálních květinových modelů Přemysla Hytycha, Lucie Kulmanové & studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Marie Bittnerové & Ivety Řádkové.
Akce tohoto rozsahu by se rozhodně nemohla konat bez mnoha partnerů a sponzorů. Velký dík patří celému pořadatelskému týmu v čele s Ing. Marií Bittnerovou a Kristínou Dudovou. Věříme, že trend zvyšování úrovně této profesionální výstavy bude pokračovat a následující ročník, který se na brněnském výstavišti bude konat na přelomu srpna a září příštího roku, bude neméně úspěšný.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down