27.10.2012 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený svět – ukázka domácí i zahraniční produkce

Letošní již 13. ročník největšího tuzemského veletrhu pořádaného ve dnech 31. 8 – 1. 9. 2012 nabídl v průběhu dvou výstavních dní přehlídku nejnovějších technologií a trendů na celkové ploše 4500 m2. Návštěvníci se tak jedinečně mohli na jednom místě seznámit s nabídkou dlouhodobě oblíbených a kvalitních výrobků spolu s novinkami 89 prezentovaných firem a jejich partnerů nejen z České republiky ale také z Německa, Polska, Nizozemska, Belgie, Slovenska, Itálie, Rakouska a USA.

Profesionální zahradnický veletrh Zelený svět 2012 se tradičně uskutečnil v prostorách brněnského výstaviště na přelomu měsíce srpna a září. Stejně jako v loňském roce, mohli vystavovatelé a návštěvníci ocenit zajímavou architekturu, prostornost a výborné světelné podmínky výstavní haly pavilonu A.
Pátečního slavnostního zahájení se zúčastnilo mnoho významných osobností zahradnického oboru. Úvodního slova se ujal Ing. Jan Hajda, předseda Výboru hospodářství, zemědělství a dopravy Senátu Parlamentu ČR, který vyjádřil potěšení, že i přes globální tlak a krizi je účast na veletrhu na vysoké úrovni a seznámil s připravovanou ekonomickou soustavou, kde by finanční podpora měla dosáhnout i k producentům květin. Pan obchodní rada Stuart Schaag z American Embassy vyjádřil svůj kladný vztah k zahradnickému oboru, který má v jejich rodině dlouholetou tradici a potěšení z první účasti na tomto veletrhu a z navázání spolupráce s Asociací zahradnického výstavnictví.
Předseda předsednictva Svazu školkařů  a prezident Asociace zahradnického výstavnictví Vlastimil Pasič zdůraznil důležitost marketingové strategie zahradnických firem, pro než může být veletrh Zelený svět jedinečným místem pro navázání nové obchodní spolupráce, setkání se s kolegy v oboru ale zároveň i s konkurencí.
Vystavovatele přivítal také předseda Svazu květinářů a floristů ČR ; Ing. Jiří Horák spolu se zástupci organizací, které převzaly záštitu nad celým veletrhem. Pestrá nabídka
Během největšího tuzemského zahradnického a floristického veletrhu se v pavilonu A se setkalo mnoho zahradnických profesionálů, kteří mají již své pevné místo v podvědomí zahradnického světa nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropy. Svůj sortiment na ploše 1850 m2prezentovaly školkařské firmy, dodavatelé půdních substrátů, zahradnických, školkařských a vinařských potřeb, pěstitelé hrnkových rostlin a trvalek. Na výstavišti se představily také společnosti zabývající se realizací, údržbou zahrad či veřejné zeleně, skleníky a skleníkovými technologiemi a fóliovníky.
O další výstavní plochy se dělili květináři, zástupci velkoobchodů s květinami, floristickými potřebami a doplňky a nechyběli také zástupci vysokých zahradnických škol a mnoho dalších.
Jak uvedla organizátorka veletrhu Kristíny Vestry Dudové byl tento pokles ovlivněn několika faktory: „především díky evropskému krizovému trendu, podle kterého se všichni chováme rozvážněji a své investice dvakrát zvažujeme a také změnou termínu pořádání veletrhu která přes veškerou propagaci a naši snahu vedle také k poklesu návštěvnosti.“ I přesto veletrh přítomné zaujal pestrým sortimentem nabízených firem a velmi lákavým doprovodným programem během kterého mohli načerpat noho cenných informací a inspirace.
Soutěž Park roku a Zahrada roku
Dominantou doprovodného programu pátečního odpoledne byl druhý ročník semináře Parky pro život, Zahrady pro radost, během něhož všechny přítomné s nejúspěšnějšími díly z pohledu poroty, projektantů, investorů a realizátorů seznámila Ing. Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně. Letošní, již desátý ročník soutěže o nejlépe realizované sadovnické dílo Parky roku 2012 a Zahrady roku 2012 pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně s cílem nejenom zvýšit kvalitu nově realizovaných či rekonstruovaných parků a zahrad, ale také informovat širokou veřejnost o změnách kterými zahradnický obor za poslední léta prošel.

Text a foto Jana Lapáčková, Daniela Urešová a Arnošt Jílek

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down