28.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený svět roste

Ten, kdo se začátkem září zastavil na brněnském výstavišti, byl příjemně překvapen. Veletrh Zelený svět, který letos proběhl již po desáté, nabídl profesionální expozici na špičkové úrovni. Přehlídku okrasných dřevin, trvalek a doplňkového zahradnického materiálu doplnily floristické předváděčky a odborné přednášky.

Jubilejní desátý ročník přivedl do brněnské haly 93 vystavovatelů, což oproti loňskému roku znamená nárůst o deset procent. Jak nám řekl prezident pořádající Asociace zahradnického výstavnictví (AZV) Vlastimil Pasič, je meziroční desetiprocentní nárůst evidován již od prvního ročníku. Ten se konal v roce 2000 v prostorech společnosti Agro Brno Tuřany, a. s., na ploše 400 m2. Jak stoupal počet vystavovatelů, bylo nutné poohlédnout se po větších prostorech. V roce 2006 tak veletrh poprvé proběhl na brněnském výstavišti.

Roste plocha i návštěvnost
V hale C brněnského výstaviště se tedy Zelený svět konal letos již počtvrté. Přízemní prostory se rozrostly i o galerii prvního patra a veletrh tak dosáhl výstavní plochy 1850 m2. Na té se již klasicky prezentovali především školkaři a producenti mladého rostlinného materiálu, firmy zabývající se realizacemi a údržbou zahrad a veřejné zeleně. Své zboží zde představili dodavatelé skleníků a pěstitelských zařízení, závlahových systémů, hnojiv, substrátů i dalších potřeb. Nabídku odborných titulů reprezentovalo vydavatelství Profi Press, s. r. o., které se již opakovaně stalo i mediálním partnerem akce. Chyběly zde prezentace středních a vysokých odborných škol a odbytová družstva se letos také neúčastnila.

500 m2 doprovodného programu
Oba výstavní dny přinesly vedle navázání nových či upevnění již existujících obchodních kontaktů i možnost pobavení a získání zajímavých informací v rámci doprovodného programu. Pátek patřil floristům a o jeho organizaci se postarali členové Svazu květinářů a floristů ČR. Honza Komzák a Petr Kopáč vytvořili nespočet inspirativních svatebních dekorací, ozdobili desítku nádob a představili květiny v netradiční roli módního doplňku. Na ně navázal Robert Bartolen společně s Ivetou Řádkovou, kteří pro diváky připravili odvážnou autorskou módní přehlídku květinových modelů.
Sobota přinesla odborné přednášky. Ing. Jiří Hájek, předseda Sekce biobazénů, koupacích a okrasných jezírek Svazu zakládání a údržby veřejné zeleně (SZÚZ) pohovořil o ekologických koupacích jezírcích. Ředitelka SZÚZ Ing. Jana Šimečková představila celkem 22 parků a zahrad, jež se ucházejí o titul Park roku 2009 a Zahrada roku 2009. Zmínila se i soutěžích mladých zahradníků Lipová ratolest a World Skills. Problematiku zelených střech osvětlila Ing. Jitka Dostálová, zástupkyně firmy Optigreen. Nový sortiment v květinovém sektoru představili zástupci firem – za Bruno Nebelung, GmBH, vystoupil Ing. Vladimír Ilenčík, Syngentu Czech, s. r. o., reprezentoval Ing. Jan Drtil.

Pojďme si popovídat
Desetiletí existence profesionálního veletrhu ukázalo, že pořádání takové akce má v České republice význam. Setkání nepřináší pouze obchodní kontrakty, je místem osobních setkání a výměny zkušeností. Přináší možnost hodnocení a plánování v okruhu stejně zaměřených společností.
Jelikož tuto významnou akci nelze popsat na jedné stránce, budeme se jí věnovat podrobněji ještě v čísle následujícím.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down