03.01.2010 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený svět – přehlídka profesionálů

Největší tuzemský kontraktační veletrh určený profesionálním zahradníkům oslavil v letošním roce desáté jubileum. A nutno dodat, že s noblesou. Počet vystavovatelů, který má v podstatě po celou dekádu stoupající tendenci, i tentokrát dosáhl rekordního množství. Dokonce natolik, že bylo třeba rozšířit výstavní plochu o galerii v prvním patře haly C brněnského výstaviště. Rovněž zájem návštěvníků si nijak nezadal s loňským ročníkem. Veletrh Zelený svět je zkrátka na vzestupu.

Celkem třiadevadesát vystavovatelů z České republiky, Polska, Nizozemska, Německa a Slovenska prezentovalo své produkty a služby na téměř dvou tisících metrech čtverečních. Pojďme si nyní krátce připomenout, které novinky a zajímavosti se ve dnech 4. a 5. září v Brně ucházely o pozornost návštěvníků.

Květinové novinky
Poměrně dlouhou historii má šlechtění letniček, trvalek a hrnkových i balkónových rostlin ve firmě Syngenta Flowers. Také pro tento rok je pro pěstitele připravena celá řad novinkových odrůd, z nichž možná nejzajímavější je unikátní hybridní pelargonie ´Calliope ® Dark Red´. Odrůda je tolerantní k horku a rezistentní vůči korkovitosti. Díky zářivě červené barvě poloplných květů jde o vysoce atraktivní rostlinu, která se nejlépe hodí na záhony i do květináčů. Z dalších novinek pro sezónu 2010 lze jmenovat například kompaktní raně kvetoucí Dianthus caryophyllus série Suncharm. Rostliny jsou vysoce odolné proti nepříznivému počasí a na trhu budou k dispozici v osmi barvách. Z dalších novinek lze jmenovat například Begonia Big F1 ´Green Leaved Red´, Begonia Big F1 ´Bronze Leaved Rose´, Gazania rigens ´Big Kiss White Flame´ a Gazania rigens ´Big Kiss Yellow Flame´. Pro své zákazníky chystá Syngenta také zjednodušení systému objednávek v elektronické formě.
Již více než osmdesát let se šlechtění okrasných rostlin věnuje firma Bruno Nebelung, GmbH & Co. KG. Její nabídka na sezónu 2010 je opravdu pestrá, takže vybrat z ní to nejzajímavější není jednoduché. Ze sortimentu záhonových a balkónových rostlin za zmínku určitě stojí hrnková Alstroemeria x hybrida ´Inticancha®´. Tato rostlina s poměrně nízkými nároky na teplotu, kompaktním růstem a dobrým větvením je na k dispozici celkem v pěti barvách – červené, fialové, bílé a bílé s růžovými skvrnami nebo světle růžovým kalichem. Kvete po celou sezónu. Poměrně zajímavou novinkou je také Dianthus caryophyllus Sunflor, skupina vegetativně množených hvozdíků v různých barevných odstínech i habitech (kompaktní, silně rostoucí i převislé rostliny). Všechny odrůdy bohatě kvetou. Květy výrazných barev má i Mandevilla x hybrida, atraktivní rostlina pro dům i zahradu. Nově je v nabídce společnosti Bruno Nebelung, GmbH & Co. KG skupina Sundaville® dobře snášející vysoké teploty.
Ani o novinky ve školkařském sortimentu nebyla letos nouze. Společnost Pasič, spol. s r. o., nabídla pro jarní sezónu například oranžovou Pelargonium zonale ´Morning Sun´ a ´Shocking Orange´. O netradiční tvar květů se postará červenobílá Pelargonium zonale ´Fireworks® Bicolor´, tmavým listem doplněným růžovým květem zaujme ´Rosana´. Netradiční fialovou barvou se může pochlubit Pelargonium peltatum ´Happy Face® Amethyst Improved´. Geneticky kompaktní Osteospermum skupiny Side Show® nabídne květy barvy fialové, bílé či žluté. Společnost Pasič však nepředstavila pouze květinové novinky, nabídla návštěvníkům i nový program na tištění etiket. Program obsahuje databanku fotografií a piktogramů, potřebná je pouze laserová tiskárna.
Širokou nabídkou zaujala návštěvníky veletrhu expozice firmy AGRO Brno – Tuřany, a. s., která produkci okrasných rostlin realizuje ve čtyřech výrobních střediscích v Brně. Pěstovaný sortiment je opravdu velký a zahrnuje jak mladé hrnkové a balkónové rostliny, tak rostliny v prodejní velikosti okrasné listem i květem. Svým zákazníkům společnost nabízí rovněž letničky a aromatické rostliny. Okrasná školka produkuje množství jehličnatých a listnatých dřevin, pěstovaných převážně v kontejnerech, ale i ve volné půdě. Také alejové a vřesovištní rostliny, traviny a trvalky patří do rozsáhlé nabídky pro zákazníky. Firma disponuje třemi velkoobchodními prodejnami, kde jsou rostliny k dispozici v širokém sortimentu odrůd a kultivarů. Vysoká kvalita je samozřejmostí.

Technologický pokrok
Systém vzájemného sdílení přepravních jednotek (tzv. Pool System) je unikátní a nejrozšířenější v rámci evropského květinářského a školkařského trhu. V roce 1976 jej zavedli dánští producenti květin a jeho provoz realizuje společnost Container Centralen (v ČR zastoupená firmou Container Centralen Czech, s. r. o.). A právě ta chystá pro rok 2010 podstatnou změnu, která zaručí zákazníkům nejen snadnou identifikaci originálního CC vozíku, ale i možnost vložit a číst poměrně velké množství informací o jeho nákladu prostřednictvím zcela nových RFID čipů. Identifikace na rádiové frekvenci (tzv. RFID) čitelná pomocí skeneru bude součástí visačky každé přepravní jednotky, přičemž od 1. listopadu 2010 budou všechny CC vozíky vybaveny touto novou visačkou. Zákazníci CC dostanou podrobné informace i nové visačky v průběhu roku 2010 a všech 3 500 000 vozíků, jež se po Evropě pohybují, tak bude přeznámkováno prakticky naráz. Pak už bude na uživatelích vozíků, jaké čtecí zařízení zvolí a kolik informací uložených v mikročipu budou využívat. Nový systém každopádně umožní spravovat vaše objednávky elektronicky, kontrolovat jejich kompletnost, rychleji počítat kontejnery i sledovat zásilky.
Firma Brinkman Polska, Sp. z o. o., přivezla do Brna výsevní stroj nizozemského výrobce pro přesný výsev semen. Ocení jej především lesní školkaři, jelikož stroj je schopen spolupracovat s různými kontejnery. Záleží na požadavcích budoucího majitele stroje a ten je ve výrobě speciálně přizpůsoben pro zvolený typ a velikost kontejnerů. Výhodou je i možnost jednoduché výměny trysek, jež dávkují semena. Umožní tak setí jakékoliv velikosti a tvaru semen, lze například vysévat i tři semena z jedné trysky. Mnohým problémům předejde i opatření výsevní trysky drátkem, jež zamezí jejímu ucpání. Stroj je možné kompletovat ve výsevní linii – setí by předcházela rozbalovačka a zásobník substrátu, plnička kontejnerů a za secím strojem může následovat stroj na pokrytí osetých truhlíků vermikulitem či pískem a zvlhčovač. Stroj je poháněn pneumaticky, elektřina je potřeba pouze k ovládání automatiky. Nabízí se ve dvou velikostech a výkon závisí na množství vysévaných semen. Práci zjednodušuje i instalovaná ofukovací pistole k čištění povrchu stroje.

Široká nabídka školkařů
Nabídku německých okrasných školek na veletrhu Zelený svět reprezentovala společnost Leutersdorfer Baumschulen Pflanzenhandels GmbH. Leutersdorfské školky se nacházejí v těsné blízkosti hranic s Českou republikou (přibližně 5 km od Rumburka), takže veškerá logistika je bez problémů realizována z Německa. Další nespornou výhodou je skutečnost, že klimatické podmínky v Hornolužické oblasti, kde jsou rostliny pěstovány, zaručují dostatečně odolné, robustní a zimovzdoruné dřeviny i do našich podmínek. Školky se specializují především na produkci autochtonních dřevin, zejména alejových stromů – třikrát přesazovaných vysokokmenů s drátěným balem. Samostatně i ve spolupráci s dalšími pěstiteli v jižním Německu jsou schopny zajistit velmi široký sortiment okrasných rostlin.
Rovněž okrasná školka pnoucích a okrasných dřevin Parkon, s. r. o. obohatila pro nastávající sezónu svůj sortiment. Rozšířila se zejména nabídka velkokvětých plaménků, z nichž můžeme jmenovat dvě polské odrůdy ze šlechtitelské dílny Szczepana Marczyńského ´Jerzy Popieluszko´ s hedvábně bílými květy a kávově zbarvenými prašníky a ´Mazury´ s květy velkými a světle modrými. Obě odrůdy kvetou v podstatě nepřetržitě po celou letní sezónu. Dlouho kvete také starší, ale přesto stále okouzlující odrůda britského původu ´Chalcedony´, jejíž květy jsou světle modrofialové. Tyto a samozřejmě také řadu dalších rostlin lze mimo jiné zakoupit v zahradním centru nedaleko Libice nad Cidlinou, které firma Parkon, s. r. o. nově otevřela v loňském roce.
Vysoká kvalita pěstovaných rostlin je hlavním cílem pro Školky Montano spol. s r. o. sídlící v Přerově nad Labem. Výroba zahrnuje pěstování okrasných dřevin listnatých i jehličnatých, živých plotů, dřevin půdopokryvných i solitérních a těch pro ozelenění krajiny včetně autochtonních. Součástí nabídky jsou i trvalky, letničky a balkónové rostliny. Firma se specializuje především na dodávku rostlin v jedno až pětilitrových kontejnerech, ale také na produkci dřevin s balem a špičáků. Do budoucna je plánováno rozšíření kontejnerovny zhruba o 20 %.
Ovocná a okrasná školka v Příboře vznikla již v roce 1918 jako součást tehdejší rolnické školy a od roku 1970 patří Vysoké škole veterinární v Brně, kde je zařazena jako jedno středisko pod Školní zemědělský podnik Nový Jičín. Přestože byla původně založena jako ovocná, na počátku sedmdesátých let minulého století se zde začaly pěstovat také okrasné
dřeviny, které dnes tvoří hlavní program školky. Vedle vlastního pěstování školkařských výpěstků se školka zabývá kompletací objednávek a rostliny které sama nepěstuje dokupuje v jiných českých školkách a to zboží, které na českém trhu chybí, nakupuje v zahraničí, především v Německu, což znamená, že zákazník dostane v Příboře téměř vše ve velmi rychlém termínu v dobré kvalitě. Zhruba šedesát procent obratu školky tvoří dodávky rostlin tuzemským sadovnickým firmám, zahradnickým prodejnám a částečný vývoz do zahraničí (v minulosti měla školka řadu významných dodávek např. do Finska, dnes se jedná o Slovensko a Rusko), zbývajících 40% zboží se realizuje v maloobchodní prodejně, která se vyznačuje velmi širokým sortimentem a snahou je, nabízet prvotřídní kvalitu rostlin s nadstandardní péčí o zákazníky, kteří jsou spokojeni a opět se vrací.
Širokou nabídkou vzrostlých okrasných dřevin se může pochlubit Zahradnictví Jelínek z Veltrus. Dřeviny s obvody 20 až 30 centimetrů ocení především realizační firmy. V nabídce společnosti najdeme již třetím rokem i bloky živých plotů. Využívá se sazenic habrů a buků. Samotné pěstování zabere dva roky a během této doby jsou dřeviny sedmkrát stříhané.

Květináče a kontejnery
S každoročním rozšířením nabídky pro své zákazníky přišla i společnost Bohemiaseed, s. r. o. Nové tvrdé sadbovače Quickpot, v České republice povolené pro lesní sazenice, se uplatní především v lesních a okrasných školkách. Jsou opatřeny vnitřním rýhami, které směrují růst kořenů kolmo dolů a zamezují jejich stáčení. Pro ty, jež hospodaří ve sklenících se v nabídce společnosti objevil sadbovač Vulcano Tray. Rozšíření ve vrchní části slouží jako zásobárna substrátu a zabezpečí tak vznik kompaktního balíčku. Svádí též vodu při zálivce do balíčku a zajistí tak rovnoměrné zavlažení všech buněk. Pro pěstitele orchidejí jsou k dispozici další velikosti průsvitných květináčů. Na objednávku lze také zajistit potištění či polepení květináčů etiketou. Tuto službu využijí hlavně ti, kteří dodávají do řetězců obchodních domů a zahradnických center. Vedle kontejnerů a květináčů najdeme v nabídce společnosti Bohemiaseed i vybavení pro kryté plochy. Pro stále často využívanou ruční zálivku je vhodné si pořídit kvalitní hadici včetně rychlospojek. Vhodné jsou neprůsvitné, uvnitř vybavené černou vložkou, která zamezí rozvoji řas ve zbytcích vody.
K nezbytnému vybavení producentů školkařských výpěstků patří kontejnery, květináče a nádoby všech tvarů a velikostí. To tvoří nedílnou součást nabídky, jež představuje Zahradnictví SINCO. Na letošním veletrhu Zelený svět představili závěsný květináč z dílny nizozemské společnosti Desch Plantpak vhodný pro přímé pěstitele. Vakuová technologie výroby zajistí nižší cenu oproti vstřikovaným výrobkům. Květináč se nabízí v zelené, bílé a terakotové barvě a průměrech 17 a 19 centimetrů. Druhou novinkou letošního podzimu je biologicky odbouratelný květináč D-Grade. Jeho složení je tajemstvím společnosti, k jeho výrobě se podle zástupce Desch Plantpak využívají odpadní produkty. Jedná se však o 100 % přírodní produkt a jeho vzniku předcházel 2,5letý vývoj. Květináč je při profesionálním kompostování za dva měsíce rozložen. Vyrábí se vakuovou technologií a je možné jej využít i na hrnkovacích strojích. Velikost vyráběného květináče závisí na přání zákazníka a je možné jej i opatřit potiskem. Přivítají jej především ti, kteří produkují organické výpěstky.
Výrobky francouzské společnosti Soparco také patří k portfoliu Sinca. Závěsný květináč se zásobníkem na vodu o průměru 26 centimetrů pojme šest litrů substrátu a dva litry vody. Může být zavěšen, ale užije se i při vlastní produkci rostlin na podlaze i venkovních plochách. Nabízí se v zelené a béžové barvě. Je vhodný především pro pěstitele či zahradní centra k nabídce nákladných rostlin.
Pro ozelenění našich měst a obcí se stále častěji využívají výrobky, jež na náš trh dodává společnost Floravil. Samozavlažovací nádoby v imitaci kamene jsou k dispozici v nabídce od 63 až 292 litrů v sedmi velikostech a čtyřech barevných provedeních. Dvojitá stěna, mezi níž je vzduchová termická ochrana, snižuje vliv vysokých a nízkých teplot. Nádoby jsou odolné proti nárazu a nevyžadují žádnou údržbu.
Velký zájem je o polyethylénové pyramidy. Pevný plast zajišťuje jejich stálý tvar, je odolný nárazu a slouží jako termická izolace. Pro zachycení většího množství dešťových srážek jsou hrany pyramidy zkosené dovnitř, samozřejmostí je možnost napojení na automatickou závlahu. Pyramida pojme velký objem substrátu a ten tak společně s podstavcem snižuje nároky na zálivku. Díky otvorům pro paletový vozík není problém s jejich přesunem a pro uskladnění se výrobek jednoduše složí. Celý výrobek je plně recyklovatelný a záruka je deset let. Do 169 sázecích otvorů se umisťují sazenice od velikosti květináče sedm centimetrů po dvoulitrový kontejner.

Trávníkové koberce a substráty
Ve společnost Agro CS, a. s., se již pilně připravovali na otevření nové provozovny plánované na konec září. Na návštěvníky bylo připravené představení nové linky na balení big-balů, v České republice unikátní. Substrát není obalen fólií, ale shromážděn v jednolitém obalu s horním svárem.
Vedle distribuce substrátu nabízí i trávníkové role nových rozměrů. Jsou určené pro fotbalové hřiště a parkové plochy. Trávník se slupuje v šíři 120 centimetrů a následně je půlen na 60 centimetrů. Délka koberce závisí na požadavcích zákazníka. Pro parky je určena standardní parková směs, pro zatěžované plochy se vysévá sportovní směs a k oběma se přidává speciální síťovina, která vylepší soudržnost drnu a po jednom roce se v koberci rozpadne. Koberec je pěstován na písčitém substrátu po dobu jednoho roku. Vysoká kvalita drnu je dosažena díky pravidelnému sečení, hnojení a závlaze. Stále však bezmála 80 až 90 procent prodeje travních koberců zabírají ty klasické velikosti o šířce 40 cm a délce 2,5 metru, jichž okolo 70 procent odeberou realizační firmy. Pro jejich pokládku není nutné využití mechanizace jako pro koberce velké. Tuto mechanizaci si však lze ve společnosti Agro CS vypůjčit.
Společnost Ing. Jiřího Vrbase – Květ figuruje na českém trhu více než deset let. Zabývají se projekcí a realizací zahradní a krajinářské architektury. Od roku 2001 se věnují i pěstování kobercových trávníků a zakládání travnatých fotbalových, basebalových a golfových hřišť. Výhodou je jejich okamžitý estetický efekt a časové úspory proti setému trávníku. I možnost celoroční pokládky je nezanedbatelnou výhodou. Pro jejich pěstování využívají osiva nizozemské firmy Barenbrug, které vynikají rovnoměrným vzcházením a vysokou kvalitou. Na ploše 22 hektarů nedaleko Brna produkují tři druhy travních koberců – okrasný, zátěžový a hřišťový. Rolované travní pásy o rozměrech 2,5 x 0,4 centimetrů (plocha 1 m2) váží podle vlhkosti půdy 25 až 30 kilogramů. Pro větší role o rozměrech 0,6 x 15 m2 a 1,2 x 15 m2 je k pokládání nutné využít mechanizaci. Vedle zakládání poskytují i možnost obnovy zanedbaných trávníků – hloubkovou aerifikaci, dosev či jeho pískování.
Východočeská společnost BB Com, s. r. o. patří k našim předním výrobcům zahradnických, školkařských a střešních substrátů značky Florcom. Od svého založení v roce 1997 prošla postupnou přeměnou od původního prodeje a nákupu rašeliny až po vlastní výrobu zahradnických substrátů. Jednou z letošních novinek firmy je dekorativní piniová kůra dovážená z Portugalska a Francie, která snadno najde uplatnění jak v exteriéru i interiéru a nedávno byly do nabídky zařazeny také dva druhy kokosových substrátů. Jde o směsi drcených kokosových vláken a obalů kokosových ořechů vhodné zejména pro pěstování orchidejí. Ocení je rovněž pěstitelé dlouhodobých kultur, jakými jsou například producenti okrasných keřů a stromů. Přimíchání kokosové směsi do substrátu má pozitivní vliv na jeho sléhavost a cirkulaci vody.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down