09.04.2021 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelené střechy jsou v České republice na vzestupu

Ke konci roku 2019 v České republice pokrývala vegetace na střechách plochu větší, než je rozloha pražského Starého Města nebo přibližně polovina Nového Města. Dynamiku vývoje ozeleňování střech dokládá skutečnost, že za posledních pět let se plocha zelených střech v republice více než zdvojnásobila. K těmto výsledkům dospěla odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ), která každoročně zjišťuje celkovou výměru zelených střech zrealizovaných na území České republiky.

Loňský, sedmý ročník soutěže Zelená střecha roku představil odborné i laické veřejnosti rekordních jednadvacet přihlášených děl, která si můžete prohlédnout na webové stránce www.zelenastrecharoku.cz. Kategorii Veřejná zelená střecha ovládla polyfunkční budova v areálu společnosti KOMA MODULAR ve Vizovicích, stříbrné medaile putují do Prahy za střechu Paláce Špork a střechu na garážích u kanceláří ateliéru Jakub Cigler Architekti. Bronzem se pyšní veřejný park na podzemních garážích Office parku Vlněna v Brně. Porotci ocenili i střechy na rodinných domech a svého favorita vybrala také veřejnost.

Unikátní administrativní budova

První místo v kategorii Veřejná zelená střecha získala administrativní budova KOMA MODULAR ve Vizovicích. Český modulární pavilon získal před pěti lety na Světové výstavě EXPO v Miláně bronzovou medaili za architekturu. Dočasně smontovanou stavbu společnost KOMA MODULAR převezla z Milána zpět do Vizovic, kde bylo dílo ateliéru Chybík + Krištof znovu postaveno a v současnosti slouží jako administrativní budova a veřejné výstavní centrum. Zelená střecha nabízí posezení a bylinkovou zahradu s výhledem na areál firmy, přírodu i Vizovice. Projektanti ji rozdělili na centrální plochu tvořenou nízkými trvalkami, která je i pochozí, a okolní zelený prstenec vycházející z úžasné krajiny. Zasazení do okolí bylo jedním z hlavních cílů týmu architektů z ateliéru Chybík + Krištof, Olgoj Chorchoj a Zdeňka Sendlera. Princip střechy vycházel ze studie celého areálu společnosti KOMA, kterou vytvořili. „Na něj navazuje údolí, ve kterém firma plánuje další investice. Vznikl tedy velmi zajímavý krajinářský komplex, který by se měl následně realizovat,“ uvedl jeden z projektantů zelené střechy Zdeněk Sendler. Právě vysokou úroveň architektonického řešení ocenili hodnotitelé soutěže. „Takové řešení přibližuje veřejnosti možnosti uplatnění zelených střech i na lehkých montovaných objektech,“ vysvětlil předseda odborné poroty, krajinářský architekt Samuel Burian. S kolegy ocenil i užitnou hodnotu s relaxační funkcí. „Střecha poskytuje oázu, kde lze spočinout v zeleni, jak kvetoucí, tak vlnící se. Kde vše žije, bzučí a hýří nespočetnými barvami. Kam si rádi půjdete sníst svačinu, nebo kde zrealizujete důležitou obchodní schůzku s klientem. Takový byl záměr a snad se podařilo ho zrealizovat,“ doplnila Radka Táborová, spoluautorka projektu střechy. Kompletní dodávku zelené střechy zrealizovala společnost KAHIM stavby s. r. o.

Text Ing. Jana Šimečková,

ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně, z. s.

Foto archiv SZÚZ

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2021 s tématem Realizace a údržba zeleně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Zelené střechy jsou skvělý nápad do měst, jak tam oživit zeleň. My bydlíme na vesnici a máme velkou zahradu, tak mi přišlo zbytečné si nechávat dělat zelenou střechu. Pro nás je mnohem praktičtější plechová střešní krytina, kterou jsme si objednali na dům a garáž z https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina a za ty dva roky, co ji máme, s ní nebyl sebe menší problém 🙂 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down