02.06.2022 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelené střechy jsou in, zapojte se do hlasování o Cenu veřejnosti!

Komunitní zahrada na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení, první zelená střecha na kostele, extenzivní střechy na panelových domech z minulého století, střešní zahrada stacionáře, ředitelská venkovní pracovna, peristylium pro subtropické rostliny, zelené terasy u administrativních budov i parky na podzemních garážích. O Cenu veřejnosti v devátém ročníku soutěže Zelená střecha roku se uchází 15 přihlášených děl.

Lidé pro ně mohou od 1. června hlasovat na webu www.zelenastrecharoku.cz, kde najdou kromě fotografií i podrobné informace o realizaci.

Zelené střechy jsou navrhovány na čím dál pestřejším spektru objektů, jak dokazují díla přihlášená do letošního ročníku soutěže Zelená střecha roku. „Většinu času trávíme v budovách a ve městech. Zároveň s tím, jak zastavujeme krajinu a zahušťujeme města však proporcionálně roste naše potřeba zdravého životního prostředí, o které se výstavbou často připravujeme“, vysvětluje předseda pořadatele soutěže Sekce Zelené střechy Pavel Dostal jeden z důvodů, který vede k dynamickému rozvoji zelených střech. „Tempo výstavby se bude měnit jen velmi pomalu, co ale můžeme změnit, je způsob výstavby. V dnešní době už máme znalosti i zkušenosti, abychom výstavbu mohli dělat zelenější a zeleň si tak přinesli blíže našemu lidskému životnímu prostředí – do okolí budov a na budovy“.

Veřejnost bude vybírat favority do 31. srpna. Kromě online hlasujících zhodnotí střechy ve dnech 8. a 9. června také šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení a výběr vegetace nebo udržitelnost projektu. Výsledky pořadatelé vyhlásí v září v Praze u příležitosti mezinárodní konference Zelené střechy – trendy a synergie.

S oslavou zelených střech se letos už potřetí pojí Mezinárodní den zelených střech – 6. červen. Jeho organizátoři znovu prosí veřejnost, aby zaplavila sociální sítě fotografiemi zelených střech s oficiálním hashtagem #WGRD2022. Celá Evropa tak může sdílet dobré příklady z oboru.

Příspěvkem Sekce Zelené střechy k tomuto mezinárodnímu dni je Týden otevřených zelených střech, který je součástí projektu Zelené střechy – živé střechy podpořeného pražským magistrátem. Zájem o návštěvu deseti pražských běžně nepřístupných střech pokrytých vegetací je enormní, což jenom dokazuje, že jak odborná, tak i laická veřejnosti si uvědomuje, jaké přínosy mohou mít  zelené střechy pro kvalitu života ve městech.* 

Zdroj. SZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down