18.12.2014 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelené oázy Nizozemska

Na sklonku loňského léta jsem navštívila mezinárodní školkařský veletrh Plantarium, který se každoročně koná v nizozemském Boskoopu. Před jeho samotným zahájením jsem využila jedinečné příležitosti účastnit se tzv. press tripu, který byl pro zainteresované novináře z celého světa zorganizován společností BIZZ Communications. Během jednoho dne jsme navštívili několik parků, ale i jiných ploch veřejné zeleně, kterých si místní velmi váží.

První část dne patřila jednomu z nejstarších a také nejzelenějších měst Alphen aan den Rijn, které se rozkládá mezi čtyřmi hlavními městy Nizozemska na březích řeky Oude Rijn (Starý Rýn). Město leží v tzv. Zeleném srdci aglomerace Randstad, jež patří mezi ty méně obydlené.

 

Ceněná veřejná zeleň

V roce 2001 organizace podporující zeleň ve městech – Nationale Groencompetitie Entente Florale Nederland, prohlásila Alphen aan den Rijn za nejzelenější město v Nizozemsku. O rok později pak Alphen získal zlatou medaili v kategorii měst během 27. mezinárodní soutěže Entente Florale. Při slavnostním ceremoniálu, předseda mezinárodní poroty ocenil úsilí místních orgánů, ale zároveň i samotných občanů pro získání tohoto titulu a rovněž jejich houževnatý ekologický postoj. I přes deset let uplynulých od tohoto čestného ocenění místní neusínají na vavřínech, pečují o stávající zelené plochy, ale zároveň vyvíjí značné úsilí pro vznik dalších míst, která povedou ke zkvalitnění života ve městech.

Za zmínku stojí park Rijnstroom s dlouholetou historií, zrekonstruovaný ve 30. a 40. letech krajinářským architektem Mienem Ruysem, jenž mu vtiskl otevřenější charakter. Nachází se zde několik ojedinělých taxonů s úctyhodným věkem, jako jsou například Magnolia acuminata – jedna z nejstarších v celém Nizozemí či Catalpa bignonioides se stářím 80 let.

Text a foto Jana Lapáčková

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down