02.03.2015 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zeleň mnoha tváří

Povědomí o významu a funkci výsadeb v urbanizovaném prostředí naštěstí stále roste a to nejen v řadách profesionálů, státní správy, ale také laické veřejnosti. Kromě notoricky známých funkcí, jakými jsou například mikroklimatická, hygienická či rekreační, nemalou roli hraje estetická a stále nabývá na významu také funkce výchovná.

Poslední ročník nizozemského mezinárodního školkařského veletrhu Plantarium 2014 se nesl v duchu užšího propojení mezi projektanty a realizátory s producenty školkařských výpěstků. Poprvé se na výstavní ploše prezentovali právě zahradní a krajinářští architekti formou tematických miniaturních zahrad a na nevšední realizace byla také zaměřena exkurze uspořádaná pro zástupce evropských médií, kteří na veletrh zavítali. Rozmanitost využití výsadeb v městském prostředí a jejich poslání bylo skutečně velmi kontrastní, přesto mělo jednoho společného jmenovatele. Nemalý přínos pro současnou generaci a odkaz i pro ty budoucí. Pojďme se společně vydat za výsadbami nejen napříč časem, ale také napříč sociálními třídami.

 

Zeleň historická

V zahradě amsterdamského muzea umění Rijksmuseum se snoubí respekt k architektuře stavby spolu s inovativními prvky, jež dávají prostor i soudobým umělcům. Realizace se na základě vítězství ve veřejné soutěži chopila realizační firma Van der Spek Hoveniersbedrijf BV z nizozemského Benthuizenu.

Hlavní myšlenkou obnovy zahrady, která trvala deset měsíců, bylo oživení prostoru v jeho bezprostřední blízkosti. Jedna z nejnavštěvovanějších amsterdamských památek tak získala další rozměr. Láká nejen turisty, ale i místní obyvatele, kteří její zahradu využívají k relaxaci. Obklopuje celou budovu muzea, která ji rozděluje na čtyři části, jež jsou postaveny na společném konceptu, přesto v odlišném pojetí, nenásilně na sebe navazujícím.

Text a foto Daniela Urešová

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví č. 2/2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down