Oblast okolo Colmaru, jako je Equisheim, Honfleur nebo Riquewihr patří k místům severní Francie, která stojí za to navštívit. V tomto směru turisty láká nejen historická architektura, ale i květinové dekorace. Podobné dekorace a metody by bylo možné používat nejen v turistických destinacích České republiky, ale i na vhodných frekventovaných místech.
Zvu vás na malou procházku francouzskými městy a městečky s jejich neotřelou zelení, která může být inspirací i pro tuzemské zahradníky.
Alsasko a Porýní
Kromě truhlíků s květinami, podobně jako v mnoha západoevropských zemích, jsou v těsném okolí domů vystaveny nádoby s květinami. Velmi časté jsou v ulicích na domech kvetoucí popínavé dřeviny (růže, zimolezy, křivouš) na treláži jako obloučky, ale jen zřídka jako porosty celé fasády. K ozelenění je podobným způsobem často používán Ficus carica, který rovněž snáší podnebí v teplých částech ČR. V zahradách je vidět Albizia julibrissin častěji než v tuzemsku, přestože i u nás roste dobře a odolné semenáče se dají sehnat. Používaná je podobně odolná Aucuba japonica, která je ovšem cenná spíše tím, že je stálezelená. Vytváření podobně příjemných výsadeb by nemusel být v ČR problém, ovšem v mobilní zeleni našich měst jsme schopni usušit i skalníky. Výrazné barevné úpravy a dekorace jsou v těchto turisty vyhledávaných lokalitách časté. Zajímavé je ponechávání skutečných typicky vesnických prvků, starých kůlen, zarůstajících dvorků, malebně neupravených plotů. Dotváří venkovskou atmosféru místa. V samotném Colmaru, je využito i dočasných záhonů, které jako mobilní zeleň doplňují širší ulice. Někdy je vidět problém se zálivkou a možnosti použití je tedy třeba dobře zvážit. Kanály ve staré části Colmaru jsou právem nazývány francouzskými Benátkami. Jsou nejen zdobeny truhlíky zavlažovanými z řeky, ale i stejně zavlažovanou mobilní zelení. Ve staré zástavbě vzrostlá zeleň chybí, takže v samotných kanálech řeky jsou místy umístěny stromy, například mladé olše kořenící v drátěných klecích. V moderním centru města, které je více vyprahlé a méně navštěvované, najdeme spíše klasické městské výsadby platanů, řezaných lip a javorů. Časté jsou výsadby letniček. Výsadby trvalek jsou ve skupinkách druhů, bez logické kompozice. Vyšší dřeviny jsou udržovány ve větších parcích, u komunikací města logicky převažují nižší pravidelně řezané stromy, což je možné vidět i mnohde v ČR. Na parkovištích jsou časté stromy řezané na babku. Důvodem může být bezpečnost, náklady na úklid, ale třeba i vzhled. V nedalekém Trevíru jsou ve městě některé stromy označené názvy druhů. Na frekventovaných místech jsou zde využívány aranžmá a prvky dekorace v zeleni dřevin, kombinované v tom případě i s osvětlením.
Text a foto Ing. Miroslav Sedláček
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2023.*