13.06.2011 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zeleň jako důkaz

Při nedávné ranní cestě tramvají do zaměstnání jsem zpozorovala čilý ruch v parku v blízkosti stanice metra Invalidovna – Kaizlových sadech. Když tak nad tím přemýšlím, doba kdy jsem si prvních přípravných prací v parku všimla, mi přijde opravdu jako včera.

Po využití prostředků dnešní moderní techniky jsem se ale dozvěděla že revitalizace parku byla započata již v loňském listopadu a ukončena v letošním dubnu. V průběhu konce roku 2010 byl proveden dendrologický průzkum, po něm byly odstraněny nemocné stromy a ty se sníženou biomechanickou vitalitou, které později nahradily nové. Zároveň byly ošetřeny a prořezány stávající zdravé stromy. Poté už přišlo na řadu obnovení funkčnosti vodního režimu a jezírka, terénní úpravy, položení nového povrchu parkových cestiček a rozsáhlé výsadby nových rostlin. V souladu se stylem z přelomu 19. a 20. století byl doplněn i nový mobiliář, jako jsou lavičky nebo repliky staropražských luceren. Také dětské hřiště v neuspokojivém stavu bylo rozšířeno, zrekonstruováno a dostalo nové herní prvky.
Revitalizací parku krásně vynikla původně barokní budova v něm umístěná – Invalidovna, v níž momentálně sídlí Ústřední vojenský archiv. Ze zarostlých, neupravených sadů, kterými nám strach v noci těžko dovolil projít, se během krátké chvíle vyloupl prosvětlený prostor demonstrující krásu a význam zeleně. Všechny provedené úpravy zvyšující atraktivitu parku sem přilákají více návštěvníků. Ve městech si vážíme každého místa s alespoň malou plochou zeleně, vždyť co je lepší než posadit se pod kvetoucí strom nebo v blízkosti vonící růže. „Nové“ Kaizlovy sady to nyní díky rozhodnutí Městské části Praha 8 nabízejí tamějším občanům a nejen jim. Regenerace parku byla provedena za vydatné pomoci evropských fondů a státního rozpočtu, část byla pokryta i z rozpočtu městské části.
Sady byly v roce 2002 těžce poničeny povodněmi a od té doby v nich neproběhly žádné zásadní obnovy či rekonstrukce, však jejich stav tomu napovídal. Rozmary počasí jsou často zdrojem debat a diskusí a převážně jsou spíše zdrojem stížností. Nechci nijak znevažovat následky povodní, dovolím si ale napsat že Kaizlovým sadům povodně možná i trochu pomohly. I když si na svou revitalizaci počkaly dlouhých osm let, budou nyní ozdobou pražského Karlína a řadí se mezi nově vznikající či revitalizované plochy zeleně, které zlepšují naše životní prostředí. Krásný příklad, nemyslíte?

Jana Klečková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down