17.03.2021 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze samosběru měkkého ovoce se stal zážitek

Břežany u Českého Brodu jsou sídlem společnosti Berry Servis, s. r. o., specialisty na pěstování měkkého ovoce. Škála sortimentu zahrnuje jahodník (20 ha), maliník, ostružiník a maliník se žlutými plody (zhruba 10 ha) a kanadské borůvky (4 ha). Asi deset hektarů pěstební plochy zakryli fóliovými tunely. Sadbu nakupují ze zahraničí, jahody ve formě frigo sazenic. Významnou část podnikání zaujímají samosběry.

Ing. Luboš Pokorný, majitel firmy Berry servis, vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze a poslední dva roky školy, bylo to po listopadové revoluci, jezdil sbírat jahody do Norska a Velké Británie. Poté se rozhodl v tuzemsku podnikat právě s měkkým ovocem. Před dvaceti lety vysázel v Břežanech první dva hektary jahod. „Ve Středních Čechách a kolem Prahy je jahodářů poměrně hodně, ale my je nebereme jako konkurenci. Pěstitelům jahodníku prodáváme sadbu a spotřební materiál pro závlahy a speciální hnojiva. Myslím, že je lepší vypěstovat jahody v Čechách a konkurovat si tady než trpět dovozy z Polska, Německa, Španělska nebo Maroka,“ myslí si Ing. Pokorný.

Termíny sklizně raných odrůd jahodníku začínají kolem 20. května a poslední jahody sklízí koncem října. Sklizeň jahod tedy probíhá zhruba pět měsíců. Maliny a ostružiny začínají sklízet zhruba první týden v červenci a sklizeň probíhá do té doby, než přijde první mráz. Jahody pěstují pro prodloužení sklizňového okna také ve fóliových krytech klasicky na zemi. Samosběry tvoří významnou část podnikání, ale devadesát procent ovoce sbírají zaměstnanci nebo brigádníci firmy Berry servis. Ovoce pak dodávají do nejrůznějších obchodních řetězců, velkoobchodů nebo maloobchodů po celé České republice. Jezdí také na farmářské trhy do Prahy. Ročně v podniku vyprodukují zhruba 300 tun jahod a kolem 50 tun malin a ostružin.

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 3/2021 s tématem měsíce Ovocnářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down