ZD Libčany na Hradecku sklidilo kvůli suchu o pětinu méně jablek

Zemědělské družstvo Libčany na Královéhradecku, které patří k největším producentům jablek v zemi, sklidilo kvůli suchu proti průměru minulých pěti let asi o 20 procent méně jablek.

„Sklizeň asi 3000 tun hodnotíme jako slabší průměr,“ řekl dnes ČTK ředitel družstva Miroslav Vodička. Družstvo má 300 hektarů sadů, z toho dvě třetiny tvoří jabloně.
Kvůli suchu také skončila asi třetina jablek menších
velikostí v moštárnách, zatímco obvykle jde na průmyslové
zpracování 25 až 30 procent jablek. K uskladnění a dalšímu
prodeji družstvo uložilo asi 2000 tun kvalitních jablek, takže na
celorepublikových zásobách by se mohlo podílet přibližně čtyřmi procenty.
O kolik klesnou družstvu kvůli nižší sklizni tržby, zatím
není podle jeho ekonoma Petra Polívky jasné, protože bude záležet na cenách jablek. „Při zachování loňských cen by mohl výpadek činit až několik milionů korun,“ uvedl.
Zatím se ceny od družstva pohybují podle kvality a odrůdy od sedmi do 13,50 korun za kilogram, což je podle Vodičky mírně nad loňskou úrovní. Další vývoj cen bude podle něj záležet na tom, kolik bude stát jižní ovoce a jak velké budou dovozy levnějších jablek z Polska.
Většinu jablek má družstvo v moderních skladech s řízenou
atmosférou, v nichž ovoce vydrží až do další sklizně prakticky v nezměněné podobě. Jak rychlý bude prodej uskladněných jablek, bude také záležet na ceně. „Pokud bude dobrá cena, budeme prodávat rychleji,“ řekl Vodička.
Se sklizní jablek skončil i jejich největší producent v zemi,
ZD Dolany na Náchodsku. Představitelé ZD Dolany dnes sdělili, že výsledky sklizně ještě nemají přesně spočítané a informovat o nich budou v následujících dnech.
Celková sklizeň jablek v ČR by podle zářijového odhadu měla činit maximálně 143.000 tun, což je o 12 procent méně než loni. Konzumních jablek by se mělo sklidit asi 65.000 až 70.000 tun, což je asi 13 procent pod průměrem posledních let. Podle odhadu Ovocnářské unie by pěstitelé mohli na tržbách přijít téměř o 100 milionů korun.
Zdeněk Rychtera snm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *