14.03.2005 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zážitky z mistrovství Evropy mladých zahradníků

V jižním Tyrolsku v Itálii se na začátku září odehrálo mistrovství Evropy mladých zahradníků. Jak se ukázalo, rozrůstající se Evropské společenství bylo pro všechny přínosem. Hostitelská země nás přivítala krom svého krajinného půvabu také přátelskou atmosférou, která nepostrádala tyrolská specifika a naprosto jedinečně zvládnutou organizací.

Během prvního dne se sjeli účastníci z Dánska, Francie, Slovenska, Estonska, Německa, Lucemburska, Belgie, Nizozemska, Maďarska a dalších zemí. Mezi účastníky byli také žáci a studenti zahradnických škol z České republiky, kteří se kvalifikovali na národním mistrovství v Lednici.

Den první…
Program byl rozdělen do několika částí. První den týmy musely předvést svoje odborné znalosti v 10 různých disciplínách – výsadbě stromu, ochraně rostlin, stavbě skleníku, rozeznání rostlin podle vůně, počítačovém testu znalostí rostlin, zaměření bodů v terénu atd. Soutěžilo se v tříčlenných družstvech, kde byla nutná kromě odborných znalostí i týmová spolupráce. 24 týmů ze všech zemí odvádělo opravdu profesionální znalosti a plné nasazení i v situacích, kdy si s něčím nevěděli rady. Zadání všech soutěžních úkolů bylo přeloženo do jazyků účastnických zemí, za což organizátorům náleží úctyhodný hold. Po ukončení všech disciplín nebyl náročnému dni ani zdaleka konec. Program pokračoval večeří, prohlídkou botanické zahrady a zábavným programem na nedalekém zámku Trauttmannsdorff.

druhý…
Druhý den čekalo na soutěžící nemalé překvapení. Program byl totiž ve znamení kreativity a evropské spolupráce. Byly vytvořeny nové týmy tak, aby v každém byli účastníci z různých zemí. Dalších 10 úkolů bylo zadáno v angličtině, následně vysvětleny ještě v němčině, následná strategie mezi účastníky projednávána tak, jak jen to bylo možné. Přes veškeré nesnáze v komunikaci nebyl průběh druhého soutěžního dne ani trochu tichý. Dopoledne probíhalo v hostitelské škole v Laimburgu, odpolední soutěžní program byl situován v provinčním městě Bolzanu, které bylo jedním ze sponzorů a jeho návštěvníci i obyvatelé města byli obohaceni tímto mnohonárodnostním mumrajem jako zajímavým kulturním programem. Body, které soutěžící během kreativní části získali, pak byly rovnocenně rozděleny mezi jednotlivce a připsány pak na konto jejich národního týmu. Den pokračoval večeří a diskotékou na zámku Runkelstein, kde se nadále pokračovalo v boření jazykových i kulturních bariér a na závěr se tančilo pod evropskou vlajkou.

a vyhlášení výsledků
Následující den už byl poněkud méně hektický, dopoledne bylo věnováno návštěvě různých zahradnických podniků v regionu a odpoledne měli soutěžící chvilku na koupání v blízkém jezeře nebo na návštěvu města Bolzano/Bozen. Před večeří pak proběhl slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů, který trval neuvěřitelné tři hodiny, než se představili všichni účastníci, vážení hosté, byli vyhlášení vítězové (ze sousedního Rakouska), poděkovalo se organizátorům... Při tomto dlouhém ceremoniálu by se snad v celém Laimburgu nenašel člověk, kterému by nekručelo v žaludku, ale napětí z ohlášení vítězů nikomu nedovolilo si to připustit. Po vyhlášení nejlepších 10 týmů na všechny čekala nádherná večeře ve formě švédských stolů, které se prohýbaly pod spoustou lákavých specialit slunné Itálie. Fotografie z průběhu soutěže i doprovodného programu si můžete prohlédnout na stránkách http://www.zf.mendelu.cz/akce.htm nebo www.fachschule-laimburg.it

Přísliby do budoucna
Vytvořily se zde nové přátelské svazky, navázaly se zajímavé profesní kontakty a mimo jiné prolomily se jazykové bariéry. Na této soutěži vznikly nové nápady společné spolupráce mezi jednotlivými odbornými institucemi a naše země si odtud kromě hodnotného třetího místa přivezla i možnost výměnných pobytů pro své studenty na jiné zahradnické školy po celé Evropě a do specializovaných firem na praxe. O konkrétních možnostech Vás budu ráda osobně informovat.
Do budoucna je to pro naše zahradnické školy a studenty zahradnického oboru hezký příslib. Pevně věřím, že se naše země bude jednou sama prezentovat jako hostitel tohoto Evropského klání na některé z našich odborných škol a že se studenti všech našich zahradnických škol obohatí zkušenostmi nabytými jinde v Evropě.
Na závěr posílám touto cestou poděkování firmě YARA Agri Czech Republic, s. r. o., a Kera – Jaroslav Zimčík, které se podílely na nákladech spojených s naší účastí v Itálii a pomohly tak českým studentům předvést své znalosti a schopnosti na Evropské půdě.
V případě zájmu o bližší informace pište prosím na adresu sylva.hrncirova@post.cz.

Umístění soutěžních družstev:
1. Rakousko, tým Salzburg
2. Jižní Tyrolsko, tým Brixen
3. Česko, tým Praha
(MZLU Lednice – Hana Složilová, Peter Stručka, Lubor Zelený)
4. Rakousko, tým Wien
5. Německo, tým Mnichov
6. Švýcarsko, tým Zurich
7. Jižní Tyrolsko, tým Bozen
8. Dánsko, tým Kopenhagen
9. Švýcarsko, tým Bern
10. Francie, tým Nizza

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down