21.03.2024 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závlahy – znovu objevované dědictví

Výstava  Závlahy – znovu objevované dědictví v Národním zemědělském muzeu v pražském sídle na Letné od 12. 3. až do 1. 9. představuje historii závlah na našem území a vychází z projektu NAKI II, řešeného Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, v. v. i., Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v. v. i., a Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně.

V minulosti vybudované zavlažovací systémy, dnes často nefunkční a torzovitě dochované, se staly předmětem zájmu projektu, který se snažil zachytit historický vývoj tohoto specifického vodohospodářského oboru i části průmyslu spojeného s vývojem, navrhováním i realizací závlah.

Historie závlah v ČR

Součástí výzkumu bylo také definování vhodných postupů pro identifikaci závlahových objektů a soustav v krajině pomocí moderních metod a technických nástrojů. V širším kontextu by měl projekt a jeho výstupy, včetně výstavy samotné, přispět ke zvýšení povědomí o historii závlah v českých zemích a přenosu tohoto dědictví do současnosti. Záměrem autorů je zachytit jednotlivá témata vizuálně atraktivní formou upřednostňující použití map, rekonstrukcí a obrazového materiálu. Výstava byla doplněna o prezentace institucí, které se aktuálně rozvojem závlah zabývají s cílem tak oslovit širokou veřejnost.

Doprovodnou součástí výstavy je recenzovaný katalog, který rozvíjí jednotlivá témata a představené lokality historických závlah na výstavních panelech a sumarizuje výsledky výzkumného projektu podpořeného Ministerstvem kultury České republiky v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity NAKI II. Katalog i další výstupy projektu jsou k dispozici na adrese https://heis.vuv.cz/projekty/zavlahy.

Zdroj: NZM Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down