28.01.2005 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zavčas myslet na zimu

Zhýčkáni mnoha mírnými zimami, nám zima 2002/2003 ukázala, jak je nyní více než kdykoliv jindy důležitá ochrana před mrazy u citlivých dřevin a rostlin pěstovaných v kontejnerech, i když jsou tato ochranná opatření velmi náročná na práci a finance.

Na přelomu let 2002/2003 bylo silně poškozeno mnoho jehličnanů (především žluté cypriše a Cupresocyparis) a stálezelených dřevin jako Prunus lauracerasus a Ilex nejen nízkými teplotami (mnohdy více než -20 °C) , ale také působením dlouhotrvajících mrazivých období s vysokou intenzitou záření při ledových, suchých východních větrech. Škodu utrpěla rovněž celá stromořadí v alejích – objevily se mrazové trhliny ve kmenech.

Ochrana před zimou
Při zakrytí by měly být rostliny ochráněny před silnými mrazy, vysycháním při studených východních větrech a před pozdními mrazy. Ze severního Německa z Holštýnska, kde se už po dlouhá léta vykonávají pokusy s materiály chránícími před mrazy, přicházejí následující doporučení:

Mléčná folie
Velmi vyrovnaný teplotní průměr s minimálními výkyvy teplot a tím i dobré utlumení teplotních extrémů lze dosáhnout pod ochranným krytem z mléčné folie. Používá se hlavně perforovaná folie 150 (tloušťka 0,15 mm, stínění kolem 73 %). U 300 cm široké perforované folie je na stranách asi 75 cm neperforovaných, zbytek folie je opatřen asi 75 otvory na metr čtvereční. Děrování zmírní kolísání klimatu v tunelu a zvýší odolnost proti větru.
Nedírkované boční pásky chrání rostliny před osycháním průvanem; kromě toho se přehnutím folie u země zvyšuje stabilita tunelu díky možnému sběru odtáté vody.
Ochranný účinek folie proti mrazu je dobrý, proti silným mrazům však omezený. Nevýhodou je, že i přes děrování je v tunelu vysoká relativní vlhkost vzduchu - i za slunečných dní přes 80 %. Hrozí nebezpečí napadení plísní, neboť rostliny nemohou oschnout. Oteplení v tunelu nepřichází v úvahu ani za slunečných zimních dnů.

Termotex-akrylové tkaniny
Slibně probíhají také pokusy s Termotex-akrylovou tkaninou o tloušťce 110 gramů/m2 . Otevřená struktura tkaniny tohoto materiálu zajišťuje dobrou výměnu vzduchu a zabraňuje přehřátí v tunelu. Tím je také umožněno pravidelné osychání rostlin, čímž se snižuje nebezpeční napadení plísní.
Ochranné vlastnosti před mrazem jsou dobré a srovnatelné s perforovanou folii. Teplotní průměr pod Termotexovou tkaninou je podobně vyrovnaný jako u folie. Předností je mírnější vlhkost vzduchu a malé oteplení při slunečním záření. Odolnost materiálu je dobrá, při mírných větrech srovnatelná se sítí. Tato vlastnost je patrná už při stavbě o větrných dnech.

Umělohmotné sítě a rohože
Pro kultury jako například rododendrony a bobkovišně se často jako ochrana před sluncem a větrem používají umělohmotné sítě stabilní proti UV záření. Síť J56 s velikostí ok 2 x 10 mm stíní a chrání před větrem. Ochrana před mrazem je nízká, stačí ale většinou proti slabým mrazům od -2 do -3 °C, takže se používá jako ochrana před pozdními mrazíky například i u brzy vysazených hrnkových rostlin. Příznivá je nízká vlhkost vzduchu v síťovém tunelu, která téměř odpovídá vlhkosti vzduchu okolí.
V zimách bohatých na srážky jsou ale síťové tunely náchylné k zamokření. Výrazně stabilnější než umělohmotná síť je rohož z polyethylenu na ochranu proti slunci s velikostí ok 5 x 5 mm, která je vhodná pro dlouhodobé použití a např. také jako ochranný plot proti větru. Ochrana před silným mrazem je velmi dobrá a vlhkost vzduchu pod materiálem při slunečním záření je rovněž nízká. Oteplení pod krytem z této rohože je minimální a srovnatelné s termotextovým vláknem.

Rouno chrání před mrazem
Jako ochrana před mrazy jsou stále více používána rouna (vlies). Jsou u nich rozlišovány materiály zpevněné tepelně a mechanicky. Relativně cenově příznivé jsou rouna z tepelně zpevněného polypropylenového vlákna (krycí rouno 50, Lutrasil Frost-select, báze UV 70 nebo 100). Výhodami tohoto rouna jsou dobré ochranné vlastnosti před mrazem a možnost pravidelného oschnutí rostlin při nízké vlhkosti vzduchu pod zakrytím v teplých dnech.
Problematické je ovšem částečně vysoké oteplení vzduchu v tunelu v teplých dnech končící zimy, čímž může dojít k přehřátí, dřívějšímu rašení dřevin a ke škodám způsobených suchem. Při velkých vlečných a tlakových silách, jakým jsou po léta vystaveny, mohou být tepelně zpevněná rouna porušena.
Výrazně vyšší zatížitelnost vykazují rouna z mechanicky zpevněných polypropylenových vláken, jako termo-rouno M90 (v obchodech také jako Top Tex). Při pokusech vykázalo termo-rouno nejlepší ochranu proti mrazu ze všech testovaných materiálů. Oteplení pod rounem při silném slunečním záření je značně nižší než u ostatních roun a nebezpečí plísní, v souvislosti s nízkou vlhkostí vzduchu při vysokých teplotách, je taktéž snížené. Rovněž po silných bouřkách a při testovacích pokusech nebyly u materiálu zjištěny nedostatky. Tento materiál je možné opětovně používat po dlouhá léta.

Ochrana alejových stromů
U alejových stromů v kontejnerech se osvědčilo ovinutí je ochrannou folií se vzduchovými polštářky. Pro ochranu kmenů se dle pokusů Vysoké odborné školy Weihenstephan nejlépe hodí rákosová rohož (ve srovnání s obalením umělou hmotou nebo jutou).

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down